The impact of metacognitive beliefs on anxiety and depression: The role of personality traits
Metakognitif inançların kaygı ve depresyon üzerindeki etkisi: Kişilik özelliklerinin rolü
- Tez No: 962672
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ERPOLAT TAŞABAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, üstbilişsel inançların ve Beş Büyük kişilik özelliğinin kaygı ve depresyona katkısını araştırmıştır. 200 katılımcı, Beck Anksiyete Envanteri, Beck Depresyon Envanteri-II, Üstbilişsel İnançlar Ölçeği-30 ve Beş Faktör Kişilik Envanteri'ni doldurmuştur. Korelasyon analizleri, kaygı ve depresyonun genel üstbilişsel inanç puanı ve nevrotizm ile pozitif, uyumluluk (agreeableness) ve sorumluluk (conscientiousness) ile negatif ilişkili olduğunu göstermiştir. Hiyerarşik regresyon analizleri, negatif üstbilişsel inançların ve nevrotizmin her iki durumu da yordadığını, sorumluluğun ise depresyon düzeyiyle ilişkili olduğunu doğrulamıştır. Moderasyon analizleri, nevrotizm, açıklık, sorumluluk ve dışadönüklüğün bu ilişkilerin gücünü etkilediğini göstermiştir. Bulgular, psikolojik bozuklukları anlamada üstbilişsel ve kişilik kuramlarının bütünleştirilmesinin değerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study explored how metacognitive beliefs and Big Five personality traits contribute to anxiety and depression. Data from 200 participants completed the Beck Anxiety Inventory, Beck Depression Inventory-II, Metacognitions Questionnaire-30, and Big Five Inventory. Correlation analyses showed that anxiety and depression were positively associated with overall metacognitive beliefs and neuroticism, and negatively with agreeableness and conscientiousness. Hierarchical regression confirmed that negative metacognitive beliefs and neuroticism predicted both conditions, while low conscientiousness predicted higher depression. Moderation analyses indicated that neuroticism, openness, conscientiousness, and extraversion affected the strength of these associations. These results support integrating metacognitive and personality models in understanding and treating psychological disorders.