4+4+4 compulsory schooling law and its effects on schooling and employment
4+4+4 zorunlu eğitim yasasının okullaşma ve istihdam üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 962680
  2. Yazar: FUNDA BAŞAK YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TEKGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı 12 yıllık (4+4+4) zorunlu eğitim yasasının akademik, mesleki ve dini (İmam Hatip Lisesi (IHL)) lise mezunları üzerindeki orta-uzun vade de eğitim ve işgücü piyasası sonuçlarını araştırmaktır. Bilinen kadarıyla, bu çalışma IHL mezunlarının istihdam, eğitim, evlilik ve NEET etkilerini geleneksel meslek lise mezunlarından ayrı olarak araştıran ilk çalışmadır. İlk olarak, zorunlu eğitim yasasının lise mezuniyeti üzerindeki etkisini ölçmek için Regresyon Süreklilik Analizi Tasarımı (RDD) yöntemi kullanılmaktadır. Analizin ikinci kısmında ise reformun nedensel etkisini tahmin etmek amacıyla Farkların Farkı (DiD) yöntemi kullanılmaktadır. Araştırmanın sonuçları, reform sonrası her iki cinsiyet için de lise mezuniyetinin arttığını göstermektedir. IHL mezuniyetindeki artış erkekler için anlamlı ve pozitiftir. Ancak kızlar için yalnızca daha muhafazakâr bölgelerde bu sonuç anlamlı ve pozitif olarak bulunmuştur. Ayrıca, üniversiteye devam oranı her iki cinsiyet için de yalnızca daha muhafazakâr bölgelerde artış göstermektedir. Ücretli istihdamın IHL mezunlarında geleneksek meslek lisesi mezunlarına göre negatif ve büyük bir etki çıkmasına rağmen bu sonuç istatistiksel olarak anlamsızdır. Öte yandan, IHL mezunları diğer meslek lisesi mezunlarına göre üniversiteye devam oranında artış bulunmaktadır ve IHL mezunları daha az evlenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the main aim is to show the effects of the 4+4+4 compulsory schooling law (CSL) on schooling and labor market outcomes in the medium-long run separately for academic, vocational, and religious (Imam Preacher High School, IHL after the Turkish acronym) high school graduates. This is the first study to investigate the employment, schooling outcomes, marriage, and NEET impact of IHL graduates separately from conventional vocational high school (CVHS) graduates. First, the Regression Discontinuity Design (RDD) methodology is employed to measure the CSL intervention on high school graduation. For the second part of the analysis, the difference-in-differences (DiD) method is used to estimate the causal effect of treatment. The results show that high school graduation increases after the reform for both genders. An increase in IHL graduation is significant and positive for boys. However, significant effects of IHL graduation are found only in more conservative regions for girls. Moreover, university attendance is positive and significant only in more conservative regions for both sexes. Also, paid employment is negative and large but statistically insignificant for IHL graduates versus CVHS graduates. On the other hand, a differential increase is found in university attendance among IHL graduates compared to CVHS graduates. Also, the proportion of people who were ever married declined much more rapidly among graduates of IHLs. The impact of 4+4+4 on NEET was negative but insignificant for IHL grads compared to other CVHS graduates.