Acil serviste kullanılan sedasyon ajanlarının optik sinir kılıf çapı üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of sedation agents used in emergency department on optic nerve sheath diameter
- Tez No: 962682
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ERKAN AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, acil serviste sedasyon amacıyla kullanılan propofol ve ketaminin intrakraniyal basınç (İKB) üzerindeki etkilerini, oküler ultrasonografi (USG) ile optik sinir kılıf çapını (OSKÇ) değerlendirerek karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Prospektif olarak tasarlanan bu tez çalışmasına, 1 Kasım 2023 - 31 Mayıs 2025 tarihleri arasında acil servise başvuran ve sedasyon uygulanan 18 yaşından büyük oküler hastalık ve intrakraniyal patolojisi olmayan hastalar dahil edildi. Sedasyon öncesi (SÖ) ve sedasyon sonrası (SS) kan basıncı, nabız ve SpO2 değerlendirildi. Oküler USG ile SÖ ve SS 5. dk'da her iki göz için OSKÇ ölçümleri yapıldı. Çalışmaya dahil edilen 68 hastanın 31'ine (%46) sedasyon ajanı olarak ketamin, 37'sine (%54) propofol verildi. Ketaminin SÖ OSKÇ değeri sağ gözde 3,86±0,53 mm, sol gözde 3,89±0,49 mm, SS sağda 3,86±0,56 mm, solda 3,86±0,55 mm olarak ölçüldü. Propofolün SÖ OSKÇ değeri sağda 4,26±0,40 mm, solda 4,30±0,43 mm, SS sağda 4,16±0,44 mm, solda 4,16±0,47 mm olarak ölçüldü. Ketamin sedasyonu sonrası OSKÇ'de anlamlı bir değişim gözlenmedi (P>0,05). Propofol sedasyonu sonrası OSKÇ değerlerinde istatistiksel anlamda bir azalma gözlendi (P0,05).
Özet (Çeviri)
This study compares the effects of propofol and ketamine on intracranial pressure (İKB) using ocular ultrasonography (USG) and optic nerve sheath diameter (OSKÇ). This prospective thesis study, patients over 18 years of age without ocular disease and intracranial pathology who presented to the emergency department and underwent sedation between November 1, 2023 and May 31, 2025. Systolic and diastolic blood pressure, pulse rate and SpO2 were measured before sedation (PS) and after sedation (SS). OSKÇ measurements were performed for both eyes at 5 minutes before sedation and 5 minutes after sedation with ocular USG. Of the 68 patients included in the study, 31 (46%) received ketamine and 37 (54%) received propofol as sedative agents. The SD OSKÇ of ketamine was 3.86±0.53 mm in the right eye, 3.89±0.49 mm in the left eye, 3.86±0.56 mm in the right eye and 3.86±0.55 mm in the left eye. The OSKÇ value of propofol was 4.26±0.40 mm in the right eye, 4.30±0.43 mm in the left eye, 4.16±0.44 mm in the right eye and 4.16±0.47 mm in the left eye. No significant change in OSKÇ was observed after sedation with ketamine (P>0.05). after propofol sedation a statistically significant decrease in OSKÇ values were observed (P0.05).