Vardiyalı çalışan evli kadın hemşireler ve toplumsal cinsiyet olgusu
Married female nurses working in shifts and the phenomenon of gender
  1. Tez No: 962686
  2. Yazar: ALEV ODABAŞ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırma, vardiyalı sistemde çalışan evli kadın hemşireler ile toplumsal cinsiyet olgusu arasındaki etkileşimleri sosyolojik bir perspektifle incelemektedir. Kadın hemşirelerin iş yaşamındaki profesyonel rollerini sürdürürken aynı zamanda ev içi sorumlulukları da üstlenmeleri, onların iki farklı alanda eşzamanlı olarak yük taşımasına neden olmaktadır. Bu durum, çifte yük kavramı üzerinden analiz edilmekte ve toplumsal cinsiyet kalıplarıyla ilişkisi değerlendirilmektedir. Araştırma kapsamında, yapısal işlevselci kuram, çatışma kuramı, sembolik etkileşimcilik ve sosyal rol kuramı gibi teorik yaklaşımlar temel alınarak kadınların hem özel hem de kamusal alanda karşılaştığı toplumsal cinsiyet temelli eşitsizlikler çok boyutlu olarak ele alınmıştır. Bulgular, kadın hemşirelerin yalnızca bireysel düzeyde değil, aynı zamanda kültürel, kurumsal ve yapısal düzeyde süreklilik gösteren bir cinsiyet rejimi içerisinde varlık gösterdiğini ortaya koymaktadır. Araştırma, kadınların görünmeyen emeğini görünür kılmayı, hemşirelik mesleğindeki toplumsal cinsiyet temelli sorunlara dikkat çekmeyi ve bu eşitsizliklerin üstesinden gelmek için yapısal dönüşümün gerekliliğini vurgulamayı amaçlamaktadır. Sonuç olarak çalışma, sağlık hizmetlerindeki toplumsal cinsiyete dayalı eşitsizliğin sistemik kökenlerini ele almak için kapsamlı sosyal politikalara duyulan ihtiyacın altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the interactions between the phenomenon of gender and married female nurses working in a shift-based system from a sociological perspective. While maintaining their professional roles in working life, female nurses also undertake domestic responsibilities, resulting in a dual burden across both public and private spheres. This situation is analyzed through the concept of double burden and evaluated in relation to prevailing gender norms. The study is grounded in theoretical approaches such as structural functionalism, conflict theory, symbolic interactionism, and social role theory, which allow for a multidimensional examination of the gender-based inequalities that women face in both domains. The findings reveal that female nurses exist not only at the individual level but also within a persistent gender regime that operates at cultural, institutional, and structural levels. This research aims to make women's invisible labor visible, draw attention to gender-related challenges within the nursing profession, and emphasize the necessity of structural transformation to overcome these inequalities. Ultimately, the study underscores the need for comprehensive social policies to address the systemic roots of gender-based inequality in healthcare settings.