Beyond the backdrop: Architecture as active gameplay system in videogames
Arka planın ötesinde: Video oyunlarında aktif oyun oynama sistemi olarak mimarlık
- Tez No: 962685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ÇATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Dijital oyun dünyaları giderek daha fazla bir şekilde mimariyi sadece görsel arka plan olarak değil, aktif bir oyun sistemi olarak sunmaktadır. Ancak akademik literatürde bu dönüşüm nadiren sistematik olarak açıklanmaktadır. Bu tez, Aktif Mimari Oynanış Sistemi (Active Architectural Gameplay System – AAGS) kavramını öne sürmektedir: Mekanikleri (ör. geçiş, bulmaca mantığı, görünürlük, çatışma akışı) doğrudan oluşturan, düzenleyen veya genişleten sabit ya da dinamik mekânsal düzenlemeler. Portal, The Witness, Control ve Hitman oyunları, bu kavramın dört farklı yorumunu temsil eden örnekler olarak derinlemesine analiz edilmiştir. Bu analizlerde mekânsal formun nasıl bir kural sistemi olarak işlediği, deneyimi ve anlatıyı nasıl şekillendirdiği incelenmiştir. Sonuç olarak, oyuncu–mekân etkileşimlerinin %95'ini açıklayan dört bileşenli bir tipoloji (Yapısal Kısıtlama, Mekânsal Dilbilgisi, Değişken İmkan, Sistemsel Geri Bildirim) geliştirilmiştir. AAGS çerçevesi; tasarımcılara uygulama araçları, akademisyenlere ortak bir terminoloji ve eğitmenlere pedagojik bir çerçeve sunar. Bu çalışma, dijital mimariyi pasif bir sahne değil, oyunu yönlendiren aktif bir sistem olarak yeniden tanımlar.
Özet (Çeviri)
Digital game worlds increasingly portray architecture not merely as decorative scenery but as an active gameplay system. Yet, academic discourse rarely articulates this shift systematically. This thesis introduces the concept of the Active Architectural Gameplay System (AAGS): spatial arrangements—fixed or dynamic—that directly instantiate, regulate, or extend core mechanics such as traversal, puzzle grammar, stealth visibility, or combat flow. Through close analysis of four titles—Portal, The Witness, Control, and Hitman—the study examines how spatial form functions as a rule system that shapes gameplay experience and narrative. The findings yield a four-part typology—Structural Constraint, Spatial Grammar, Mutable Affordance, Systemic Feedback—accounting for 95% of observed player–space interactions. The AAGS framework offers practical heuristics for designers, a shared vocabulary for scholars, and a pedagogical model for educators. Ultimately, it reframes digital architecture as an active infrastructure that governs play, narrative, and embodied experience.