Kanserden sağ kalan bireylere uygulanan nefes egzersizi eğitiminin kanser nüks korkusu ve ruhsal iyileşme üzerindeki etkileri
The effects of breathing exercise training applied to cancer survivors on recurrence fear and mental recovery
  1. Tez No: 962690
  2. Yazar: ZEHRANUR ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Kanserden sağ kalan bireylere uygulanan nefes egzersizi eğitiminin kanser nüks korkusu ve ruhsal iyileşme düzeyleri üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla, ön test ve son test ölçümleri uygulanan yarı deneysel bir çalışma olarak yürütülmüştür. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini; 18-65 yaş aralığında bulunan, Ankara'da ikamet eden kanser tedavisi sonlanmış bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi tıbbi onkoloji polikliniğine kontrol amacıyla başvuran kanser tedavisi sonlanmış, araştırmaya katılmayı kabul eden ve dâhil edilme kriterlerini karşılayan 42 katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcılara Sosyodemografik Veri Toplama Formu ve ön test aşaması için Kanser Nüks Korkusu Envanteri ve Ruhsal İyileşme Ölçeği uygulanmıştır. 1 Temmuz- 12 Ağustos 2024 tarihleri arasında 6 hafta boyunca haftada bir kez ortalama 30-45 dakika süren nefes egzersizi eğitimi uygulanmıştır. Katılımcıların son test uygulaması son oturumun bitiminde ön test aşamasındaki ölçekler ile yapılmıştır. Verilerin analizinde IBM Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 30.0 programı ve sayısal verilerin normal dağılıma uygunluğu Skewness (çarpıklık) ve Kurtosis (basıklık) testleri, Histogram ve Q-Q Plot grafikleri ile incelenmiştir. İki bağımsız grup karşılaştırması için Independent Sample T Testi, ikiden fazla grup karşılaştırmasında ise ANOVA testi kullanılmıştır. Bağımlı iki grup (ön test-son test) karşılaştırılmasında ise Paired Sample t Test kullanılmıştır. İki sayısal değişken arasındaki ilişkiye bakabilmek amacıyla Pearson Korelasyon Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This quasi-experimental study with pre-test and post-test measurements aimed to evaluate the effects of breathing exercise training on fear of cancer recurrence and mental recovery levels in cancer survivors. Materials and Methods: The study population consisted of individuals aged between 18 and 65 residing in Ankara who had completed their cancer treatment. The sample included 42 participants who had completed cancer treatment, applied for routine follow-up at the Medical Oncology Outpatient Clinic of the University of Health Sciences Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Oncology Training and Research Hospital, met the inclusion criteria, and agreed to participate in the study. Participants completed a Sociodemographic Data Collection Form, the Fear of Cancer Recurrence Inventory, and the Mental Recovery Scale as part of the pre-test phase. Breathing exercise training was conducted once a week for six weeks between July 1 and August 12, 2024, with each session lasting approximately 30–45 minutes. The post- test phase involved re-administration of the same scales used during the pre-test at the end of the final session. Data were analyzed using IBM SPSS Statistics version 30.0. The normal distribution of numerical data was assessed through Skewness and Kurtosis values, histograms, and Q-Q plots. Independent Samples t-tests were used to compare two independent groups, and ANOVA was used for comparisons among more than two groups. For comparisons between two dependent groups (pre-test and post-test), paired samples t-tests were applied. Pearson correlation analysis was used to examine relationships between two continuous variables.