Türkiye'ye göç eden Suriyelilerin sosyal ve kültürel uyumu
Social and cultural adaptation of Syrians migrating to Turkey
- Tez No: 962689
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ GÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, Türkiye'ye sığınan Suriyeli mültecilerin sosyal ve kültürel entegrasyon süreçlerini ele almaktadır. Yaklaşık bir milyondan fazla Suriyeli mültecinin Türkiye'de yaşadığı ve topluma entegrasyonlarının çok boyutlu bir sorun olduğu göz önüne alındığında, bu konunun derinlemesine anlaşılması hayati önem taşımaktadır. Mültecilerin sosyal ve kültürel entegrasyonu, dil becerileri, eğitim, iş gücü piyasası katılımı, toplumsal kabul ve etnik ilişkiler gibi çok çeşitli faktörleri içerir. Türkiye'nin mülteci politikalarının, Suriyelilerin sosyal ve kültürel entegrasyonuna etkisi vurgulanmıştır. Ayrıca, dil bariyerinin mültecilerin entegrasyonunda önemli bir engel oluşturduğu ve bu engelin üstesinden gelmek için daha fazla çaba sarf edilmesi gerektiği belirtilmiştir. Bu çerçevede, mültecilerin Türkçe dil eğitim programlarına erişiminin genişletilmesi ve Türk toplumunun Suriyelilere yönelik algısını iyileştirmeye yönelik çalışmalara ihtiyaç olduğu ifade edilmiştir. Sosyal entegrasyonda önemli bir rol oynayan eğitim ve istihdam olanaklarına değinilmiştir. Kültürel entegrasyon, hem Suriyelilerin Türkiye toplumuna adapte olmasını, hem de Türkiye toplumunun Suriyelileri kabullenmesini içerir. Bu nedenle, kültürlerarası ilişkiler ve anlayışın geliştirilmesi, mültecilerin kültürel entegrasyonunun başarısında hayati bir rol oynar.
Özet (Çeviri)
This study addresses the social and cultural integration processes of Syrian refugees who have sought refuge in Turkey. Considering that more than a million Syrian refugees live in Turkey and their integration into society is a multifaceted issue, understanding this subject deeply is of vital importance. The social and cultural integration of refugees involves a wide variety of factors such as language skills, education, labor market participation, societal acceptance, and ethnic relations. The impact of Turkey's refugee policies on the social and cultural integration of Syrians has been emphasized. In addition, it has been noted that the language barrier poses a significant obstacle to the integration of refugees and more effort is needed to overcome this barrier. In this context, it has been stated that there is a need to expand refugees' access to Turkish language education programs and to improve Turkish society's perception of Syrians. The importance of education and employment opportunities, which play a significant role in social integration, have been addressed. Cultural integration involves both the adaptation of Syrians to Turkish society and the acceptance of Syrians by Turkish society. Therefore, the development of intercultural relations and understanding plays a vital role in the success of refugees' cultural integration.