Beliren yetişkinlik döneminde anlam arayışı ve din algısı ilişkisinin varoluşsal yaklaşım çerçevesinde ele alınması
An existential perspective on the relationship between meaning seeking and religious perception in emerging adulthood
- Tez No: 962697
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE İLERİSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu çalışmanın amacı, beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin anlam arayışı süreçlerinde din algısı ilişkisini ele alarak varoluşsal yaklaşım çerçevesinde değerlendirmektir. Bu doğrultuda nitel analiz yöntemlerinden içerik analizi (MAXQDA) kullanılarak 18-29 yaş aralığını kapsayan beliren yetişkinlerden 10 kadın ve 10 erkek katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların anlam, amaç, özgürlük, sorumluluk gibi noktalara yönelik sorgulama halinde oldukları görülmüştür. Bu bakımdan din algılarının sosyal çevre ile temellenmesine rağmen zamanla kendi bakış açıları ile değişime uğrayabildiğini belirten katılımcılar, din algılarının varoluşsal sorgulayışlarında etkili olduğunu belirtmişlerdir. Veriler değerlendirildiğinde, hayatı anlamlandırıp amaç edinme süreçlerinde katılımcıların, çoğunlukla dini referans aldıkları görülmüştür. Bunun yanında özgürlüğe ilişkin yorumlarda bulunan katılımcılar, kavramı sorumluluk ile ele alarak sınırlara vurgu yapmışlardır. Veriler kapsamında başa çıkma stratejileri bağlamında katılımcılar bireysel, sosyal, dini ve profesyonel destek alanlarına değinmişlerdir. Bu noktada bireysel başa çıkma yöntemleri kadar sosyal destek ve dini kanallara da başvurmuşlardır. Din bağlamında ise gönüllülük ve zorunluluk boyutlarını değerlendiren katılımcılardan bir kısmı, her bireyin inanma güdüsü ile dünyaya geldiğini belirtmiştir. Çalışma kapsamında, literatür ve yaklaşımlarla benzer şekilde dini algının, bireyin anlam arayışına yön verebileceği sonucuna varılmıştır. Böylece özellikle belirsizliğin yoğunlukta olduğu beliren yetişkinlik döneminde, hayatı anlamlandırma bakımından çeşitli yanıtlar ve amaçlar sunan din olgusunun bireydeki belirsizliği çözümleyebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the search for meaning and the perception of religion among individuals in emerging adulthood within the framework of the existential approach. In this context, qualitative content analysis (MAXQDA) was employed, and semi-structured interviews were conducted with 20 participants—10 women and 10 men—aged between 18 and 29. The findings revealed that participants were engaged in questioning fundamental concepts such as meaning, purpose, freedom, and responsibility. Although their religious perceptions were initially shaped by their social environment, participants stated that these perceptions evolved over time through personal reflection and reconstruction. It was observed that religion played a significant role in their existential questioning. The data indicated that participants frequently referred to religion during their processes of meaning-making and purpose acquisition. Furthermore, when discussing freedom, participants emphasized its relationship with responsibility and the presence of certain boundaries. In the context of coping strategies, participants mentioned individual, social, religious, and professional sources of support. Alongside individual methods, they also sought help from social networks and religious resources. Regarding religion, participants evaluated both its voluntary and obligatory dimensions, with some asserting that the tendency to believe is inherent in every individual. In line with existing literature and theoretical approaches, the findings suggest that the perception of religion can guide individuals in their search for meaning. Therefore, it was concluded that in the emerging adulthood period, characterized by uncertainty, religion may serve as a framework that helps individuals make sense of life and resolve existential ambiguity.