Housing for the elderly
  1. Tez No: 9627
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VACİT İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET YAŞLILAR EVİ ÖZER ÖZLEM Yüksek Lisans Tezi, Mimarlık Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Vacit İmamoğlu Mayıs 1990,113 Sayfa Dünya nüfusu üzerindeki paylan giderek artan fiziksel olarak muhtaç yaşlı insan gurubuna hizmet edecek ev ve sağlık servisleri pek çok ülkede geliştirilmektedir. Hızlı bir sosyal değişim içinde bulunan Türkiye'de bu değişim yaşamın bütün alanlarına yansımaktadır. Yaşam biçimindeki bu değişim insanları şehre göç etmeye ve apartman dairelerinde yaşamaya zorlamaktadır. Böylece varolan üç nesil birarada yaşama ve yaşlılara sahip çıkma geleneği giderek sürdürülmesi daha zor bir duruma e gelmiştir. Bu nedenle probleme Türkiye'de de daha büyük dikkatle eğilmek gerekmektedir. Bu çalışmada yaşlılık olgusu ve yaşlılar evi ile ilgili sorunlar tanımlanmaya çalışılmıştır. Bir yandan yaşlılar evinin tarihsel geçmişi irdelenirken diğer yandan da batı ülkeleri ve Türkiye'de konu ile ilgili en son yaklaşımlar incelenmiştir. Türkiye koşullarına uygunluğu açısından bir çatı altında toplanabilen tip yaşlı evleri model olarak alınmıştır. Bunun yanısıra, program ve tasarım kriterlerine uygun biçimde bir de tasarım önerisi sunulmuştur.. Anahtar sözcükler : Yaşlılar evi, Muhtaç olmayan yaşlılar, Yardıma ihtiyacı olan yaşlılar, Hastane tipi yaşlı evleri Kod no : 601.01.03 İV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT HOUSING FOR THE ELDERLY ÖZER, ÖZLEM M.Arch. in Architecture Supervisor : Prof. Dr. Vacit İmamoğlu May 1990, 113 pages The elderly are becoming a larger portion of the world's population. Housing and health care services of these physically more dependent age group are being developed in many countries. Turkey is facing rapid social change which affects almost every aspect of life. The increase in change of life styles force people to work in cities and live in apartment flats. Thus the existing patterns of three generation families and caring the elderly become more difficult to carry on. For this reason closer attention to the problem has to be paid in Turkey as well. In this thesis there is an attempt to identify the problem of aging and housing for the aged. While examining the historical background of housing for the elderly, the recent approaches to the problem in western countries and in Turkey are handled. The congregate housing type which is the most suitable one for Turkey is taken as a model Besides, a design proposal is made in accordance with the programming and design criteria. Key words : housing for the elderly, Independent elderly, Assisted elderly, Instituional elderly housing Code no: 601.01.03 iii