Şintoizm'de mabet ve ibadet anlayışı
The concept of temple and worship in Shintoism
  1. Tez No: 962712
  2. Yazar: ABDULLAH FURKAN EGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHİM AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Her dinin kendine has kuralları bulunmaktadır. Tahsis edilen bu kurallardan bir kısmını dinin en yüce olarak kabul ettiği ve bizzat bu yüce varlığın yani kanun koyucunun kendine inananlara buyurduğu, onlardan yapmasını istediği fiillerdir. Bazıları ise yapılması istenen fiillerin aksine, yapılması istenmeyen fiiller/eylemlerdir. Tüm dinlerin ana prensiplerinden biri olarak kabul edilen ibadetler ise dinlerin en çok önemsediği konulardan biridir. Dünyada var olan pek çok dinden birisi de Şintoizm'dir. Her dinin belli başlı bir bakış açısı vardır. Pek çok dinden biri olan Şintoizm bütün insanları eşit kabul etmektedir. Bu eşitlikçi bakış açısından mütevellit din içerisinde bir tabakalaşma meydana gelmemektedir. Şintoizm daha çok doğa, insan ve kami gibi kavramlar üzerinde durmakta ve bu bağlamlar arasında inanç sistemini düzenlemektedir. İbadet etmek için ise hem evler hem mabetler (Jinja) kullanılmakla birlikte mabetlerde yapılan ibadetler dinin asıl ibadetleri olarak görülmekte ve bayramlar kısmında karşımıza çıkmaktadır. Çünkü Şintoizm'de tapınaklar ibadetin merkezinde yer almaktadır. Bunun sebeplerinden birisi ise kendisine ibadet edilen Tanrının (kami) burada yaşadığına inanılmasıdır. Bu mabetlerin içerisinde doğa ile bütünleşmiş ruhların (kami) bulunduğuna inanılır. Şintoizm'de ibadet etmek, tanrılara dualar okumak, adak adamak için mabetlere gidilir. Dini bayramlar da genellikle mabetlerde yapılır. Yapılan bu bayram, ibadet ve adaklar sayesinde mabette bulunan kami'nin mutlu olması hedeflenir. Bir ibadeti yapma sırası işe şu şekildedir: öncelikle temizlik yapılarak başlanır (eller ve ayaklar -kimi yerde yüz- yıkanır), akabinde ana sunağın önüne gelinerek dualar edilir ve adak sunulur. Bununla birlikte gerçekleştirilen fiillerin tamamı esnasında sessiz olmak ve huşu ile yapmak ibadetin yerine getirilmesi gereken koşullarından biridir. Adak olarak Şintoizm'de insanlar kendilerine yardım eden Tanrılara (kami'lere) genellikle pirinç, deniz ürünleri ya da meyve sunarlar. Sunulan bu adakların sonrasında kami'nin yardım etmesi beklenir. Bu bağlamda yapılan bu araştırmadaki amaç Şintoizm'de önemli bir yere sahip olan ibadet kavramını objektif bir şekilde analiz etmektir. Bu nedenle elde edilen bilgiler deskriptif metot kullanılarak ele alınmıştır. Bununla birlikte zaman zaman bir olgunun tarihini incelemek için tarihsel metoda başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Every religion has its own rules. Some of these rules are acts that the religion considers to be supreme and that this supreme being, the lawgiver, commands and asks its believers to do. Some of them are undesirable actions that are contrary to the desired actions. Accepted as one of the main principles of all religions, worship is one of the most important issues of religions. Shintoism, one of the many religions in the world, Each religion has a certain perspective. The religion of Shintoism, one of the many religions, looks at all human beings in the same way, especially when looking at the belief structure. Because of this egalitarian perspective, there is no stratification within the religion. Shintoism focuses more on concepts such as nature, man and kami, and organises the belief system between these contexts. Although both houses and temples (Jinja) are used for worship, the worship in temples appears in the main worship and festivals part of the religion. Because temples are at the center of worship in Shintoism. One of the reasons for this is that the God (kami) who is worshipped is believed to live here. It is believed that there are spirits (kami) integrated with nature in these temples. People go to the temples to worship, to pray to the gods, to make offerings in Shintoism. Religious festivals are usually held in temples. These festivals, prayers and offerings aim to make the kami in the temple happy. The order of performing an act of worship is as follows: first of all, cleaning (washing hands and feet, and in some cases the face), then coming to the main altar, prayers are said and offerings are made. However, being silent and in awe during all these actions is one of the conditions of worship that must be fulfilled. In Shintoism, people usually make offerings of rice, seafood or fruit to the gods (kami) who help them. After these offerings, kami is expected to help. In this context, the aim in this research is to objectively analyse the concept of worship, which has an important place in Shintoism. For this reason, the information obtained was treated using the descriptive method. The historical method was also used, albeit very rarely, to analyse the history of a phenomenon.