Seri muhakeme usulü
Serial procedure
  1. Tez No: 962713
  2. Yazar: BURCU DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIHAN ÖZTEZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Adalet sistemindeki artan iş yükü ve buna bağlı olarak yaşanan hak ihlallerini önlemek amacıyla ceza adalet sistemi içerisine bazı alternatif çözüm yolları entegre edilmeye çalışılmıştır. Böylece bazı suçlar açısından da hızlı ve etkili bir şekilde bozulan kamu düzenini yeniden sağlamak hedeflenmiştir. Bu alternatif çözüm yollarından bir tanesi de seri muhakeme usulüdür. Soruşturma evresine ait olan bu kurum; kanunda sınırlı sayıda sayılan suç tipleri açısından Cumhuriyet savcısının şüpheliye teklifi, şüphelinin müdafisi huzurunda teklifi kabulü ve savcının hazırlamış olduğu talepname doğrultusunda görevli ve yetkili mahkemenin hüküm kurması şeklinde ilerleyen bir süreci ifade etmektedir. Çalışmamızda nispeten ceza hukukumuza yeni dahil olan seri muhakeme usulünün onarıcı adalet anlayışı içerisindeki konumu ve bu usulden beklenen faydalar ile usulün uygulanabilme koşulları irdelenmiştir. Buna ek olarak benzer usuller ile karşılaştırma yapılmıştır. Ayrıca seri muhakeme usulünün uygulanması ve uygulamaya bağlı olarak ortaya çıkabilecek sorunlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to prevent the increasing workload in the justice system and the related violations of rights, some alternative solutions have been attempted to integrate them into the criminal justice system. Thus, in terms of some offences, it has been aimed to restore the public order that has been disrupted in a fast and effective manner. One of these alternative remedies is the speedy trial procedure. This institution, which belongs to the investigation phase, refers to a process that proceeds as the public prosecutor's offer to the suspect, the suspect's acceptance of the offer in the presence of his/her defence counsel, and the judgement of the competent court in accordance with the request prepared by the public prosecutor in terms of a limited number of crime types in the law. In our study, the position of the expedited procedure, which is relatively new to our criminal law, within the understanding of restorative justice, the benefits expected from this procedure and the conditions for the implementation of the procedure are analysed. In addition, a comparison with similar procedures has been made. In addition, the implementation of the summary procedure and the problems that may arise due to the implementation are discussed.