Zeki Demirkubuz sinemasında tasarım dili; Görsel anlatım
- Tez No: 962722
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI EDA NOYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma, Zeki Demirkubuz sinemasında karakter, mekân ve anlatım unsurlarının tasarım dili bağlamında nasıl biçimlendiğini incelemektedir. Demirkubuz'un sinema dili, yalnızca hikâye anlatımıyla sınırlı kalmayıp; mekânsal düzenlemeler, renk tercihleri, doku, ışık kullanımı ve görsel kompozisyon gibi tasarımsal bileşenlerle derinleşmekte ve özgün bir anlatı atmosferi yaratmaktadır. Yönetmenin sinemasal üslubu, varoluşsal temaları ele alış biçimi ve karakter çözümlemeleriyle birlikte değerlendirilmektedir. Bu tezde, Kader (2006) ve yönetmenin son filmi olan Hayat (2023) filmleri incelenmiştir. Çalışmada sanat sinemasının temel estetik ve anlatı ilkeleri göz önünde bulundurularak, Zeki Demirkubuz'un kullandığı sinematografik unsurlar tasarım dili bağlamında analiz edilmektedir. Film çözümlemelerinde, mekan ve görsel atmosferle kurduğu ilişkiler ön planda tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines how character, space, and narrative elements are shaped within the context of design language in the cinema of Zeki Demirkubuz. Demirkubuz's cinematic language extends beyond mere storytelling; it deepens through design components such as spatial arrangements, color choices, texture, use of light, and visual composition, thereby creating a unique narrative atmosphere. The director's cinematic style is evaluated alongside his approach to existential themes and character analyses. In this thesis, the films Destiny (2006) and Life (2023), the latter being the director's most recent work, are analyzed. Considering the fundamental aesthetic and narrative principles of art cinema, the cinematographic elements used by Zeki Demirkubuz are examined through the lens of design language. In the film analyses, emphasis is placed not only on the dramatic representations of characters but also on their relationships with space and visual atmosphere.