Sermaye şirketlerinde birleşme, bölünme ve tür değişikliğine yönelik vergisel teşvikler
Tax incentives for mergers, corporate divisions and conversions in capital companies
  1. Tez No: 962724
  2. Yazar: YUNUS ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EGEMEN FALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez, Türkiye'de sermaye şirketlerinin birleşme, bölünme ve tür değişikliği gibi yapısal dönüşüm süreçlerinde uygulanan vergisel teşviklerin hukuki dayanaklarını, uygulama alanlarını ve ekonomik etkilerini kapsamlı bir biçimde irdelemektedir. Sermaye şirketlerinin hukuki yapılanmalarını kolaylaştırmak ve ekonomik verimliliklerini artırmak amacıyla sunulan bu teşviklerin hem mevzuat düzeyinde hem de uygulamada nasıl şekillendiği ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Çalışmada, başta 213 sayılı Vergi Usul Kanunu, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ve 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu olmak üzere ilgili vergi mevzuatı çerçevesinde teşviklerin işleyişi analiz edilmiş; uygulamada karşılaşılan sorunlar, hukuki belirsizlikler ve sistematik eksiklikler değerlendirilmiştir. Bununla birlikte, vergisel teşviklerin şirketlerin sürdürülebilir büyümesine, ekonomik dinamizmine ve rekabet gücüne olan katkıları ekonomik etkinlik açısından irdelenmiş; mevcut teşvik sisteminin iyileştirilmesine yönelik öneriler geliştirilmiştir
Özet (Çeviri)
This thesis comprehensively examines the legal foundations, practical applications, and economic impacts of tax incentives granted during structural transformation processes such as mergers, demergers, and conversions of capital companies in Turkey. These incentives, which aim to facilitate the legal restructuring of capital companies and enhance their economic efficiency, are analyzed both from a legislative perspective and within the context of real-world implementation.. The study investigates the functioning of tax incentives within the framework of key tax legislation, primarily the Tax Procedure Law No. 213, the Income Tax Law No. 193, and the Corporate Tax Law No. 5520. It critically assesses the challenges encountered in practice, explores areas of legal uncertainty, and identifies systemic shortcomings. Furthermore, the role of tax incentives in promoting sustainable growth, economic dynamism, and competitive strength of capital companies is evaluated through the lens of economic efficiency. The research also provides policy recommendations aimed at improving the effectiveness of the current tax incentive system