The moderating role of self-esteem in the relationship between moral identity and psychological well-being
Ahlaki kimlik ve psikolojik refah arasındaki ilişkide özgüvenin düzenleyici rolü
  1. Tez No: 962726
  2. Yazar: JOUD SAMER MAHMOUD ABDELGHANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUKADDER OKUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bir kişi hangi ahlak ve ahlaki davranışların kendisi için önemli olduğunu belirlediğinde, ahlaki kimliğini yaratır. Ahlaki kimliğe yeni bir yolla ışık tutmak için, ahlakın bir kişinin kimliği için ne kadar önemli olduğu ve davranışlarında ahlakı gösterme arasındaki uyumsuzluk incelenir. Bu uyumsuzluk, sebep olduğu etkilerde etik uyumsuzluklara benzer olarak anlaşılabilir. Uyuşmazlıklar meydana geldiğinde bu durum bir kişi için kaygı, sıkıntı veya rahatsızlık kaynağı olabilir. Öz saygı gibi kimliğin diğer kısımları da bununla birlikte geliştirilir ve dahil edilir. Öz saygının, bir kişinin refahını bozan kaygı veya rahatsızlık duygularına karşı koruyucu faktörlere sahip olduğu teorize edilir. Bu araştırmada öngörülen değişken psikolojik refahtır. Psikolojik refah, bir kişinin mutlu, tatmin edici olarak tanımlandığı ve kendisi, diğerleri ve dünya hakkında olumlu duygu ve düşüncelere sahip olduğu durumdur. Bu araştırma, Orta Doğu örnekleminde ahlaki kimlik uyumsuzluğu ile psikolojik refah arasında bir moderatör olarak öz saygıya odaklanmaktadır. Katılımcılara çevrimiçi olarak bir anket gönderilmiştir ve nicel ölçekler kullanılarak yürütülmüştür. Sonuçlar bir moderasyon etkisini desteklememiştir, ancak değişkenler arasında farklı korelasyon ilişkileri bulunmuştur. Ayrıca, ahlaki kimlik alt ölçekleri, ahlaki benlik ve ahlaki bütünlük ile öz saygının psikolojik refah üzerindeki üç yönlü etkileşim etkisini test etmek için keşifsel bir analiz yapılmıştır. Kayda değer etkileşimler bulunamamıştır, ancak bazı ilginç eğilimler görülmüştür. Bulgulara ilişkin olası açıklamalarda, araştırma süresince karşılaşılan sınırlılıklar ve gelecekte yapılacak çalışmalara ve iyileştirmelere yönelik öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
When a person determines which morals and moral behaviors are important to them, they create their moral identity. To shed light on moral identity in a new way, the incongruence between how important morals are to a person's identity and showing morals in their behavior is studied. This incongruence can be understood to be similar to ethical dissonances in its effects. When incongruences happen, it could be a source of anxiety, distress or discomfort to a person. Other parts of their identity like self-esteem are developed and incorporated alongside it. Self-esteem is theorized to have protective factors against feelings of anxiety or discomfort that disturb a person's well-being. The predicted variable in this research is psychological well-being. Psychological wellbeing is the state a person is in that is described as happy, satisfactory, and has positive feelings and thoughts about themselves, others, and the world. This research focuses on self-esteem as a moderator between moral identity incongruence and psychological wellbeing in a Middle Eastern sample. A survey was sent out online and conducted using quantitative scales. The results did not support a moderation effect, but different correlational relationships between the variables were found. An exploratory analysis was also done to test a three-way interaction effect between moral identity subscales, moral self and moral integrity, and self-esteem on psychological well-being. No significant interactions were found but some interesting trends were seen. We discussed possible explanations for the results, limitations during this research, and suggestions for improvements and future studies.