Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin algılanan helikopter ebeveyn tutumu, duygusal zekâ ve umut düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between perceived helicopter parenting, emotional intelligence, and hope levels in students preparing for the university entrance exam
  1. Tez No: 962743
  2. Yazar: ŞEVVAL BENGİSU ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LÜTFÜ ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı; üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin algılanan helikopter ebeveyn tutumu, duygusal zekâ ve umut düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Nicel araştırma yöntemi ve ilişkisel tarama modeli kullanılan bu araştırmada kolaylı örnekleme metodu kullanılmış ve araştırmanın örneklemini 2024-2025 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Pendik ilçesinde bulunan bir lisede öğrenim gören ve çalışmaya katılmayı kabul eden 614 öğrenci (375 kız, 239 erkek) oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak; Kişisel Bilgi Formu, Algılanan Helikopter Ebeveyn Tutum Ölçeği, Duygusal Zekâ Ölçeği ile Karakter Güçleri ve Erdemli Oluş Gençlik Envanteri (VIA Youth) kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS.25 programı kullanılmış, T-Testi, ANOVA ve Pearson korelasyon testleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; Algılanan Helikopter Ebeveyn Tutumu Ölçeğinde cinsiyet değişkeninde kız için yüksek puanlı, yaş değişkeninde 14, 15 ve 16 yaş için yüksek puanlı ve sınıf düzeyi değişkeninde 9 ve 10. sınıf için yüksek puanlı olarak sonuçlanmıştır. Algılanan Helikopter Ebeveyn Tutum Ölçeği baba yanıtlarında cinsiyet, anne baba medeni durum, sınıf düzeyi ve yaş değişkenlerinde anlamlı bir farklılık görülmüştür. Bu farklar cinsiyet değişkeninde kız için yüksek puanlı, anne baba medeni durum değişkeninde anne babası birlikte olanlar için yüksek puanlı, sınıf düzeyi değişkeninde 9 ve 10. sınıf için yüksek puanlı ve yaş değişkeninde 14 ve 15 yaş için yüksek puanlı olarak sonuçlanmıştır. Duygusal Zekâ Ölçeğinde cinsiyet değişkeninde erkek için yüksek puanlı, sınıf düzeyi değişkeninde 9. sınıf için yüksek puanlı, anne yaş değişkeninde 41-50 yaş arası olan ebeveynler için yüksek puanlı ve baba yaş değişkeni 41-50 yaş arası olan ebeveynler için yüksek puanlı olarak sonuçlanmıştır. Karakter Güçleri ve Erdemli Oluş Gençlik Envanterinde ise sınıf düzeyinde 12. sınıf olan katılımcılar için yüksek puanlı olarak sonuçlanmıştır. Bu doğrultuda, üniversite sınavına hazırlanan öğrencilere ve ebeveynlerine eğitim verilmesi, liselerde pozitif psikoloji kapsamında psikolojik destek verilmesi ve pozitif psikolojinin ders olarak müfredata geçirilmesi gibi hizmetler geliştirilerek bireylere ve ailelere katkı sağlanabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research; The perceived helicopter parental attitude of the students preparing for the university exam is to examine the relationship between emotional intelligence and hope in terms of various variables. Easily sampling method was used in the study and the sample of the study was composed of 614 students (375 girls, 239 boys) who studied at high school in Pendik district of Istanbul in the 2024-2025 academic year. As data collection tools; The personal information form, the perceived helicopter parental attitude scale, emotional intelligence scale and VIA Youth (character forces and virtuous youth inventory) were used. SPSS.25 program was used in the analysis of the data, T-Testi, ANOVA and Pearson correlation tests were used. According to the findings obtained; A significant difference was observed in the gender variable with high points for the girl, the age variable is 14,15 and high points for the age of 16 years and the class level is highly resulted in 9 and 10th grade. Perceived helicopter Parent Attitude Scale In Father Responses, a significant difference was observed in gender, parental marital status, class level and age variables. These differences resulted in the gender variable with high points for the girl, the parental marital status variable has a high -score for those who are together in the classroom, the class level is 9 and 10th for grade and high points in the age variable for 14 and 15 years of age variable. In the emotional intelligence have resulted in a high-score for parents with high points for male, high-score for class level variables, high-scores for parents with a high-score for parents between the ages of 41-50 for parents who are between 41-50 years of age. In VIA Youth (Character Forces and Virtuous Youth İnventory), the 12th grade participants. In this respect, it is foreseen that the students and their parents preparing for the university exam, providing psychological support in high schools within the scope of positive psychology and even the curriculum of positive psychology as a course is expected to contribute to individuals and families.