Influencer pazarlamanın marka bilinirliğine ve satın alma niyetine etkisi: Instagram örneği
The effect of influencer marketing on brand awaraness and purchase intention: Instagram example
- Tez No: 962744
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER TUTCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışma, Instagram platformundaki influencer pazarlama faaliyetlerinin marka bilinirliği ve tüketicilerin satın alma niyeti üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Türkiye'deki Instagram kullanıcıları arasında gerçekleştirilmiş ve nicel bir yöntemle yürütülmüştür. Çalışma kapsamında, influencer pazarlamanın güvenilirlik, etkileme gücü, otantiklik ve duygusal bağlantı gibi boyutlarının, marka bilinirliği ve satın alma niyeti üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, influencer güvenilirliği ve etkileme gücü hem marka bilinirliğini hem de satın alma niyetini olumlu yönde etkilemektedir. Ancak otantiklik ve duygusal bağlantının bu değişkenler üzerindeki etkisi sınırlı bulunmuştur. Demografik analizler, 26-34 yaş grubunun influencer pazarlamaya daha duyarlı olduğunu ve kadınların bu pazarlama faaliyetlerinde öncelikli hedef kitle olduğunu göstermektedir. Araştırmada elde edilen bulgular, influencer pazarlamanın etkili bir strateji olarak marka bilinirliği artırmada ve tüketici satın alma niyetini şekillendirmede önemli bir araç olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, markalar ve pazarlamacılar için stratejik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of influencer marketing activities on Instagram on brand awareness and consumers' purchase intention. The research was conducted among Instagram users in Turkey and employed a quantitative methodology. The study analyzed the effects of influencer marketing dimensions such as credibility, influencing power, authenticity, and emotional connection on brand awareness and purchase intention. The results indicate that influencer credibility and influencing power positively affect both brand awareness and purchase intention. However, the effects of authenticity and emotional connection on these variables were found to be limited. Demographic analyses revealed that the 26-34 age group is more responsive to influencer marketing and that women constitute a primary target audience for such activities. The findings of the study highlight that influencer marketing is an effective strategy for enhancing brand awareness and shaping consumer purchase intentions. The research provides strategic recommendations for brands and marketers.