Üniversiteye giriş sınavına hazırlanan ergenlerin psikolojik sağlamlık düzeylerinin algılanan stres ve karar verme stilleri açısından incelenmesi
Examination of the psychological resilience levels of adolescents preparing for the universty enterance exam in terms of percei̇ved stress and decision-making styles
  1. Tez No: 974496
  2. Yazar: ESMA SEYYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL SARI GÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerde psikolojik sağlamlık, karar verme ve algılanan stres düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında İstanbul'un Güngören İlçesindeki farklı liselerde üniversiteye giriş sınavına hazırlanan 464 öğrenci ile çalışma yürütülmüştür. Araştırmayı kabul eden katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, Karar Verme Ölçeği, Algılanan Stres Ölçeği ve Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği uygulanmıştır. Katılımcıların yanıtları doğrultusunda toplanan verilerle araştırma değişkenleri arasındaki ilişki ve sosyo-demografik değişkenler bakımından farklıkları incelenmiştir. Bulgular doğrultusunda, cinsiyet ve gelir düzeyi bakımından psikolojik sağlamlık puanlarında anlamlı farklılık saptanmıştır. Erkeklerde ve yüksek gelir düzeyindeki katılımcılarda psikolojik sağlamlık puanları anlamlı düzeyde daha yüksektir. Ayrıca, kadınlarda karar verme puanları erkeklere kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Katılımcıların psikolojik sağlamlık, karar verme ve algılanan stres düzeyleri arasındaki ilişki incelendiğinde, psikolojik sağlamlık ile karar verme puanlarının pozitif; algılanan stres puanlarının ise negatif yönlü ve anlamlı ilişkisi olduğu saptanmıştır. Ayrıca, üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerine psikolojik sağlamlık düzeyleri algılanan stres düzeyi tarafından negatif; karar verme becerisi tarafından pozitif yönlü ve anlamlı düzeyde yordanmaktadır. Araştırma, üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin psikososyal işlevselliğine ilişkin güncel bulgular sunmakla birlikte ileri çalışmalarla desteklenebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between psychological resilience, decision-making and perceived stress levels in students preparing for the university exam. Within the scope of the research, the study was conducted with 464 students who were preparing for the university entrance exam at different high schools in the Güngören District of Istanbul. Sociodemographic Information Form, Decision Making Scale, Perceived Stress Scale and Psychological Resilience Scale – Short Form were applied to the participants who provided their informed consent. The relationship between the data collected in line with the answers of the participants and the research variables and the differences in terms of socio-demographic variables were examined. In line with the findings, a significant difference was found in psychological resilience scores in terms of gender and income level. Psychological resilience scores are significantly higher in males and high-income participants. In addition, women's decision-making scores were found to be significantly higher than men's. When the relationship between resilience, decision making and perceived stress levels of the participants was examined, it was found that resilience and decision making scores were positive; perceived stress scores were found to have a negative and significant relationship. In addition, the psychological resilience levels of the students preparing for the university exam were negatively determined by the perceived stress level; It is positively and significantly predicted by the decision-making. Although the research presents current findings on the psychosocial functionality of students preparing for the university exam, it is thought that it can be supported by further studies.