65 yaş üzeri bireylerde yaşlanma tutumu ile başarılı yaşlanma arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between aging attitude and successful aging in individuals over the age of 65
  1. Tez No: 962742
  2. Yazar: SUDE SARIBAL AKHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBAHAR KORKMAZ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, 65 yaş ve üzeri bireylerde yaşlanma tutumu ile başarılı yaşlanma arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve yöntem: Bu çalışma, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yapılmıştır. Çalışma, 5.08.2024-10.01.2025 tarihleri arasında Denizli Merkezefendi İlçe Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Karaman Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran 65 yaş üzeri bireylerle gerçekleştirilmiştir. Araştırma, gelişigüzel örnekleme yöntemi kullanılarak 300 yaşlı birey ile tamamlanmıştır. Araştırmanın verileri, Sosyo-Demografik Soru Formu, Başarılı Yaşlanma Ölçeği ve Avrupa Yaşlanma Tutum Ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin analizinde ortalama, standart sapma, medyan, bağımsız örneklem t testi, Mann Whitney U, ANOVA testi, Kruskal Wallis testi, Korelasyon testi, basit doğrusal regresyon ve çoklu lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Yaşlı bireylerin Başarılı Yaşlanma Ölçeği puan ortalaması 45,29±10,05 (Min:20, Max:64), sağlıklı yaşam alt boyut puan ortalaması 14,81±3,26 (Min:6, Max:21), sorunlarla mücadele etme alt boyut puanı ise 30,48±7,88 (Min:13, Max:46) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the relationship between attitudes towards ageing and successful ageing in individuals aged 65 and over. Materials and Methods: This study was descriptive and exploratory in nature. The study was conducted between 5 August 2024 and 10 January 2025 with individuals aged 65 and over who applied to the Karaman Family Health Centre affiliated with the Merkezefendi District Health Directorate in Denizli. The research was completed with 300 elderly individuals using a random sampling method. The data for the research were collected through face-to-face interviews using the Socio-Demographic Questionnaire, the Successful Aging Scale, and the European Attitudes to Aging Scale. In the analysis of the data, the following statistical methods were used: mean, standard deviation, median, independent samples t-test, Mann-Whitney U test, ANOVA test, Kruskal-Wallis test, Correlation test, simple linear regression, and multiple logistic regression analysis. Results: The average score for the Successful Aging Scale among older adults was 45.29±10.05 (Min:20, Max:64), the average score for the healthy living subscale was 14.81±3.26 (Min:6, Max:21), and the average score for the coping subscale was 30.48±7.88 (Min:13, Max:46).