Romantik ilişkilerde sosyal medya kıskançlığı ile bilişsel kontrol-esneklik düzeyi ve benlik farklılaşması arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationships between social media jealousy and cognitive control-flexibility level and self-differentiation in romantic relationships
  1. Tez No: 962746
  2. Yazar: SÜMEYYE ÇOLAKOĞLU AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ÜMMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada romantik ilişkilerde sosyal medya kıskançlığı ile bilişsel kontrol- esneklik düzeyi ve benlik farklılaşması arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini İstanbul'da yaşayan, 18 yaş üzeri ve en az bir romantik ilişki deneyimi olan 321 kadın ve erkek birey oluşturmaktadır. Veriler Demografik Bilgi Formu, Romantik İlişkilerde Sosyal Medya Kıskançlığı Ölçeği (RİSMK), Bilişsel Kontrol ve Esneklik Ölçeği (BKE), Benliğin Farklılaşması Envanteri- Kısa Formu (BF) kullanılarak Google Form ile toplanıp SPSS 25.0 ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre Romantik İlişkilerde Sosyal Medya Kıskançlığı kısıtlayıcı ve kontrolcü tutum ile yaş ve eğitim düzeyi arasında; şüpheci ve gözetleyici tutum ile cinsiyet, yaş, ilişki durumu, ilişki süresi ve aldatılma deneyimi arasında; sosyal medya alanına saygı ve güven alt boyutu ile yaş, eğitim düzeyi ve doğum sırası arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. RİSMK kısıtlayıcı ve kontrolcü tutum ile BKE değerlendirme ve başa çıkma esnekliği; BF toplam puan ve ben pozisyonu arasında negatif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Değerlendirme ve başa çıkma esnekliği ve ben pozisyonu bir aradayken kısıtlayıcı ve kontrolcü tutumu anlamlı düzeyde yordamaktadır. RİSMK şüpheci ve gözetleyici tutum ile BKE duygular üzerinde bilişsel kontrol; BF toplam puan, duygusal tepkisellik, iç içe geçme ve ben pozisyonu arasında negatif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Duygusal tepkisellik, iç içe geçme ve ben pozisyonu bir aradayken şüpheci ve gözetleyici tutumu anlamlı düzeyde yordamaktadır. RİSMK sosyal medya alanına saygı ve güven alt boyutu ile BKE değerlendirme ve başa çıkma esnekliği; BF toplam puan, duygusal tepkisellik, iç içe geçme ve ben pozisyonu arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Değerlendirme ve başa çıkma esnekliği, duygusal tepkisellik, iç içe geçme ve ben pozisyonu bir aradayken sosyal medya alanına saygı ve güven alt boyutunu anlamlı düzeyde yordamaktadır. Bu bulgular bilişsel kontrol-esneklik becerileri ve benlik farklılaşması süreçlerinin romantik ilişkilerde sosyal medya kıskançlığı ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Bilişsel kontrol-esneklik becerileri geliştirilebilir ve öğrenilebilirdir ayrıca benlik farklılaşması da sabit bir durum değil bir süreçtir. O nedenle bilişsel kontrol-esneklik ve benlik farklılaşması üzerine yapılacak çalışmalar, verilecek eğitimler bireylerin kısıtlayıcı-kontrolcü ve şüpheci gözetleyici tutumlarını azaltma, partnerinin sosyal medya alanına saygı ve güvenini arttırma bakımından kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
The aim of the this study as to examine the relationships between social media jealousy and cognitive control-flexibility level and self-differentiation in romantic relationships. The study used a correlational screening model, which is a quantitative research method. The study sample consisted of 321 female and male individuals living in Istanbul, over the age of 18 and who had at least one romantic relationship experience. Data were collected using the Demographic Information Form, Social Media Jealousy in Romantic Relationships Scale (SMR), Cognitive Control and Flexibility Scale (CFC), Differentiation of Self Inventory-Short Form (BF) via Google Form and analyzed using SPSS 25.0. According to the results of the study, a significant relationship was found between Social Media Jealousy in Romantic Relationships restrictive and controlling attitude and age and education level; between suspicious and monitoring attitude and gender, age, relationship status, relationship duration and experience of infidelity; and between the sub-dimension of respect and trust in social media space and age, education level and birth order. SMR restrictive and controlling attitude and CFC assessment and coping flexibility; A negative and significant relationship was found between the BF total score and the I position. Appraisal and coping flexibility, when combined with I position, significantly predicted restrictive and controlling attitudes. A negative and significant relationship was found between the SMR skeptical and monitoring attitude and the CFC cognitive control over emotions; the BF total score, emotional reactivity, intertwining, and the I position. Emotional reactivity, intertwining, and the I position significantly predicted skeptical and monitoring attitudes. A positive and significant relationship was found between the SMR respect and trust subscale of the social media domain and the CFC appraisal and coping flexibility; the BF total score, emotional reactivity, intertwining, and the I position. Appraisal and coping flexibility, emotional reactivity, intertwining, and the I position significantly predicted respect and trust subscale of the social media domain. These findings suggest that cognitive control-flexibility skills and self-differentiation processes are related to social media jealousy in romantic relationships. Cognitive control-flexibility skills can be developed and learned, and self-differentiation is a process, not a fixed state. Therefore, studies and training on cognitive control-flexibility and self-differentiation are critical for reducing individuals' restrictive, controlling, and suspicious, surveillance-oriented attitudes and increasing their respect and trust in their partners' social media spaces.