Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde akut böbrek hasarının yenibiyobelirteçler ile değerlendirilmesi
Novel biomarker–based assessment of acute kidney injury in thePediatric Intensive Care Unit
  1. Tez No: 962781
  2. Yazar: KADİR CAN YOLCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENER ÇAĞRI DİNLEYİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Akut böbrek hasarı (ABH), çocuk yoğun bakım ünitelerinde (ÇYBÜ) sık görülen, morbidite ve mortaliteyi artıran ciddi bir komplikasyondur. ABH olgularında erken tanı kritik öneme sahiptir; ancak serum kreatinin ve saatlik idrar çıkışı gibi geleneksel belirteçler sıklıkla geç yanıt vermektedir. Bu çalışmada, yoğun bakım ünitesinde izlenen çocuk hastalarda ABH'nin erken tanısında idrar nötrofil jelatinaz‐ ilişkili lipokalin (NGAL), interlökin‐9 (IL-9) ve olfaktomedin‐4 (OLFM-4) düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Prospektif, tek merkezli bu çalışmaya Ekim 2024–Nisan 2025 arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi ÇYBÜ'de izlenen 55 hasta dahil edildi. ABH tanı ve evrelemesi pRIFLE ve KDIGO kriterlerine göre yapıldı. İdrar örnekleri yatışta (0. saat), 48. saat ve 72. saatte alındı; NGAL, IL‐9 ve OLFM‐4 düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçüldü. İzlemde ABH gelişen hasta grubu (n=30) ile gelişmeyen grup (n=25) karşılaştırıldı. ABH grubunda idrar NGAL ve IL‐9 düzeyleri tüm zaman noktalarında kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek saptandı (NGAL için 0., 48. ve 72.saatte p0.05).
Özet (Çeviri)
Acute kidney injury (AKI) is a common and serious complication in pediatric intensive care units (PICUs), often associated with increased morbidity and mortality. Early detection is critical, yet traditional markers like serum creatinine and urine output are limited by delayed response. This study aimed to evaluate urinary neutrophil gelatinase-associated lipocalin (NGAL), interleukin-9 (IL- 9) and olfactomedin-4 (OLFM-4) as early biomarkers for AKI in critically ill pediatric patients. This prospective, single-center study included 55 patients admitted to the PICU of Eskişehir Osmangazi University Hospital between October 2024 and April 2025. AKI diagnosis and staging were performed using both pRIFLE and KDIGO criteria. Urine samples were collected at admission (0 hours), 48 hours, and 72 hours. Urinary NGAL, IL-9, and OLFM-4 levels were measured via ELISA. Patients who developed AKI (n=30) were compared with those who did not (n=25). Urinary NGAL and IL-9 levels were significantly elevated in the AKI group compared to controls at all time points (p0.05).