Tahıl ekim makinalarında farklı gübre uygulamalarının verim parametreleri üzerine etkisi
- Tez No: 96279
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA KONAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ TAHIL EKİM MAKİNALARINDA FARKLI GÜBRE UYGULAMALARININ VERİM PARAMETRELERİ ÜZERİNE ETKİSİ Tamer MARAKOĞLU Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinalan Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Mustafa KONAK 2000, Sayfa: 44 Jüri : Prof. Dr. Kazım ÇARMAN Doç. Dr. Mustafa KONAK Yrd. Doç. Dr. Sedat ÇALIŞIR Bu çalışmada, tohum ve gübreyi ayrı bantlara ve gübreyi tohuma göre daha derine bırakan kombine makina ile ekimin, verim ve verim parametrelerine olan etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla yerli yapım üç farklı kombine ekim makinası materyal olarak seçilmiştir. Denemeler sonucunda makinalara ait ortalama çimlenme süresi 24.500... 26.067 gün, çimlenme oranı indeksi 2.1827... 1.3447 adet / m.gün, tarla filiz çıkış derecesi %76.667... 51.467 ve tane verimi değerlerinin 509.33... 303.33 kg / da arasında değiştiği tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Ekim makinası, gübre, verim, ortalama çimlenme süresi, çimlenme oranı indeksi, tarla filiz çıkış derecesi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE EFFECT ON YIELD PARAMETERS OF DIFFERENT APPLIED OF FERTILIZER IN SOWING MACHINE Tamer MARAKO?LU Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agriculturel Machinery Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Mustafa KONAK 2000, Pages: 44 Jury : Prof. Dr. Kazım CARMAN Assoc. Prof. Dr. Mustafa KONAK Assist. Prof. Dr. Sedat ÇALIŞIR The effects on yield and parameters of combined seeding machine that can install the seed and the fertilizer to different rows and bury the fertilizer deeper than the seed, has been investigated. In experiments, home made three different combined seeding machine were used. At the end of the experiments, emergency day, emergency rate index, field germination rate and grain yield scores changed between. 24.500... 26.067 day, 2.1827... 1.3447 number / m. day, %76.667... 51.467, 509.33... 303.33 kg / da respectively. KEY WORDS: Seeding machine, fertilizer, yield, emergency day, emergency rate index, field germination rate. n