The investigation of the impact of the erbil refinery in northern İraq on the quality of the surrounding soils
Irak'ın kuzeyindeki erbil rafinerisinin, etrafında bulunan toprakların kalitesi üzerindeki etkisinin araştırılması
- Tez No: 962798
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH DİLEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Toprak kirliliği, insan müdahalesi ile toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri değiştiğinde, kalitesi ve üretimi düştüğünde ortaya çıkar. Petrol hidrokarbonları, organik çözücüler, ağır metaller ve yaygın tarımsal gübre kullanımı gibi endüstriyel kaynaklı kirleticilerdeki son dönemlerdeki artış, toprak kirliliği sorunundan sorumlu tutulmaktadır. Çalışma, Irak'ın kuzeyindeki Erbil vilayetinde bulunan Khabat ilçesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın temel amacı, Erbil rafinerisi çevresindeki toprak kirliliği seviyesini değerlendirmektir. Araştırmada öncelikle toprak kalitesinin önemli göstergeleri incelenmiş, ağır metallerin ve toplam petrol hidrokarbonlarının (TPH) varlığına özel bir vurgu yapılmıştır. Bulgular, Kurşun (Pb), Kadmiyum (Cd) ve Berilyum (Be) gibi ağır metallerin seviyelerinde önemli bir farklılık olduğunu göstermiştir. Bu durum, bazı bileşenlerin önemli düzeyde kirlilik tehlikesi yaratmasına rağmen, diğerlerinin daha az endişe verici olduğunu göstermektedir. Ayrıca, bölge jeo birikim endeksine (Igeo endeksi) göre düşük ila orta düzeyde kirliliğe sahip olarak sınıflandırılmıştır. Berilyum en yüksek Igeo indeks değerine sahiptir, yani S22 sahasında, bu da orta düzeyde bir kirliliğe işaret etmektedir. Toplam Petrol Hidrokarbonlarının (TPH) incelenmesi 11 ila 151 mg/kg arasında değişen değerler göstermiştir ve en yüksek seviyeler S1 sahasında görülmüştür. TPH, Gümüş (Ag) ve Kadmiyum (Cd) gibi elementlerle ters bir ilişki gösterirken, Bor (B) ve Berilyum (Be) ile doğrudan bir ilişki göstermiştir. Elektriksel İletkenlik (EC) testleri, ortalama 479,136 µS/cm EC ile toprak tuzluluğunun çoğunlukla düşük olduğunu ortaya koymuştur. En yüksek elektriksel iletkenlik (EC) değerine sahip yer, 911 µS/cm'lik ölçümle Erbil Rafinerisi yakınında bulunan S3'tür. Bu da endüstriyel faaliyetlerin o bölgedeki toprak tuzluluğu üzerinde yerel bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, bu araştırmanın bulguları Kanada Toprak Kalite İndeksinin (CSQI) 70.3580 ile 59.5909 arasında değiştiğini göstermiştir. Araştırma bölgesi, uluslararası kriterler tarafından belirlenen kirlilik standartlarına uygun olarak düşük ile orta arasında değişen bir kirlilik seviyesi sergilemektedir. Bununla birlikte, özellikle endüstriyel faaliyetlerden etkilenen bölgelerde sürekli gözetim ve kontrol yapılması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Soil pollution occurs when human intervention changes the physical, chemical, and biological characteristics of the soil, lowering its quality and production. Recent increases in industrial pollutants such as petroleum hydrocarbons, organic solvents, heavy metals, and widespread agricultural fertilizer usage are to blame for the problem of soil contamination. The study was carried out in Khabat district, located in the Erbil province in northern Iraq. The main aim of the research was to assess the soil pollution level in the area around Erbil refinery. The research primarily examined important indicators of soil quality, with a specific emphasis on the presence of heavy metals and total petroleum hydrocarbons (TPH). The findings demonstrated a significant disparity in the levels of heavy metals, such as Lead (Pb), Cadmium (Cd), and Beryllium (Be). This suggests that although some components provide a considerable level of pollution danger, others are less worrisome. Moreover, the area is classified as having a low to moderate level of pollution based on the geo accumulation index (Igeo index). Beryllium had the highest Igeo index value, namely at site S22, suggesting a moderate level of contamination. The examination of Total Petroleum Hydrocarbons (TPH) indicated values ranging from 11 to 151 mg/kg, with the most elevated levels seen at site S1. TPH had an inverse relationship with elements such as Silver (Ag) and Cadmium (Cd), whereas it showed a direct relationship with Boron (B) and Beryllium (Be). The Electrical Conductivity (EC) tests revealed that the soil salinity was mostly low, with an average EC of 479.136 µS/cm. The location with the greatest electrical conductivity (EC) value was S3, located near the Erbil Refinery, with a measurement of 911 µS/cm. This indicates that industrial activities have had a locali Kawrgsed influence on soil salinity in that area. Furthermore, the findings of this research demonstrated that the Canadian Soil Quality Index (CSQI) ranged from 70.3580 to 59.5909. The research region exhibits a level of contamination ranging from low to moderate, which adheres to the pollution standards set by international criteria. Nevertheless, it is important to have continuous surveillance and control, particularly in regions affected by industrial activities.