Renal transplantasyon sonrası akut dönemdeki immünosupresif kullanımı ile beslenme durumu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between immunosuppressive use and nutritional status in the acute period after renal transplantation
- Tez No: 962803
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Araştırma yetişkin erkek bireylerin renal transplantasyon sonrası akut dönem genel beslenme durumu ve alışkanlıklarının belirlenmesi, immünsupresif kullanımının beslenme durumu, antropometrik ölçümler ve biyokimyasal bulgular üzerine etkilerinin saptanması amacıyla yapılmıştır. Araştırma Medicana International İstanbul Hastanesi Organ Nakli Polikliniği'nde 44 hasta üzerinde Temmuz 2024 ve Aralık 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın tüm verileri, veri toplama formu aracılığıyla elde edilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 46,57 ± 12,60 yıl olarak belirlenmiştir. İmmünsupresif tedavi kapsamında kullanılan ilaçlara ait günlük ortalama dozlar ise sırasıyla; takrolimus 6,9 mg, siklosporin 27,2 mg, prednizolon 20 mg, azatiyoprin 9 mg ve mikofenolik asit (MPA) 1315,4 mg olarak tespit edilmiştir. Bireylerin ortalama postoperatif 3. gün ağırlık değişimi −2.59±3.55 kg ve 1. ay ağırlık değişimi ise −3.42±6.08 kg olarak saptanmıştır. Beden kütle indeksi (BKİ) ise 26.69±5.17 kg/m²'den 25.70±4.80 kg/m²'ye gerilemiştir. Buna karşın, bireylerin toplam enerji alımında postoperatif dönemde istatistiksel olarak önemli bir artış gözlenmiştir (1159.5±463.5 kcal'den 1392.2±520.2 kcal'ye; p=0.027). Çalışma sonucunda, immünsupresif ajanların kullanım düzeyleri ve dozları ile vücut ağırlığındaki değişimler arasında belirli ilişkilerin bulunduğunu ortaya koymuştur. Bu doğrultuda, ağırlık artışının enerji alımı ve immünsupresif tedaviyle ilişkili olabileceği elde edilen bulgular doğrultusunda kısmen desteklenmektedir. Ancak, immünsupresif ilaçların türü ve dozlarının ağırlık değişimini tek başına öngörmede istatistiksel olarak güçlü bir belirleyici olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the general nutritional status and habits of adult male individuals in the acute period after renal transplantation, and to identify the effects of immunosuppressive use on nutritional status, anthropometric measurements, and biochemical findings. The research was carried out with 44 patients at the Organ Transplantation Outpatient Clinic of Medicana International Istanbul Hospital between July 2024 and December 2024. All data of the study were obtained through a data collection form. The mean age of the individuals participating in the study was determined as 46.57 ± 12.60 years. The average daily doses of the immunosuppressive drugs used were identified respectively as: tacrolimus 6.9 mg, cyclosporine 27.2 mg, prednisolone 20 mg, azathioprine 9 mg, and mycophenolic acid (MPA) 1315.4 mg. The mean weight change of the individuals on postoperative day 3 was −2.59 ± 3.55 kg, and the 1st month weight change was −3.42 ± 6.08 kg. Body Mass Index (BMI) decreased from 26.69 ± 5.17 kg/m² to 25.70 ± 4.80 kg/m². On the other hand, a statistically significant increase in total energy intake was observed in the postoperative period (from 1159.5 ± 463.5 kcal to 1392.2 ± 520.2 kcal; p=0.027). As a result of the study, it was revealed that there were certain relationships between the levels and doses of immunosuppressive agents and changes in body weight. In this context, the findings partially support that weight gain may be associated with energy intake and immunosuppressive therapy. However, the type and doses of immunosuppressive drugs were not found to be statistically strong predictors of weight change on their own.