Sağlık çalışanlarında iki farklı telerehabilitasyon tabanlı klinik pilates egzersizlerinin etkinliğinin karşılaştırılması
A comparison of the effectiveness of two different tele-rehabilitation-based clinical pilates exercise programs in healthcare workers
- Tez No: 962804
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİN KAYA AYTUTULDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışmanın amacı sağlık çalışanlarına yönelik uygulanan iki farklı telerehabilitasyon tabanlı klinik pilates egzersizinin birbirlerine göre etkinliğini ve telerehabilitasyonun ağrı, postür ve fiziksel uygunluk parametrelerindeki etkisini değerlendirmektir. Çalışmaya, 25–50 yaş aralığında 34 kadın sağlık çalışanı dahil edildi. Değerlendirmeler egzersiz tedavisi öncesinde ve sonrasında yüz yüze yapıldı. Değerlendirmelerde Vizüel Analog Skala, Genişletilmiş Nordic Kas-İskelet Sistemi Anketi, 6 Dakika Yürüme Testi, Otur-Uzan Testi, Flamingo Denge Testi ve McGill Kor Endurans Testleri kullanıldı. Postür değerlendirmesi“Posture: AI Medical Assistant”mobil uygulaması ile yapıldı. Katılımcılar, senkron ve asenkron olmak üzere iki gruba ayrıldı. İki grupta, klinik pilates egzersiz programını 6 hafta boyunca, haftada 2 gün, 40'ar dakika olacak şekilde uyguladı. Egzersiz programı sonrasında her iki grupta da en fazla ağrı sırt bölgesinde görüldü. Ağrı şiddeti her iki grupta da azaldı. Her iki grupta denge, gövde ekstansiyonu ve lateral fleksiyon kor enduransında anlamlı iyileşmeler gözlendi. Senkron grupta otur-uzan mesafesi ve gövde fleksiyon kor enduransında, asenkron grupta ise posterior kalça seviyesi tiltinde iyileşme görüldü. Gruplar karşılaştırıldığında, gövde fleksiyon kor enduransı senkron grupta anlamlı bulundu. Son bir ayda Grup A'da boyun, sırt ve bel ağrılarında; Grup B'de yalnızca bel ağrısında anlamlı azalma görüldü. Değerlendirme günü verilerinde, yalnızca Grup A'da sırt, omuz ve bel ağrılarında azalma gözlendi. Ağrı sıklığı Grup A'da boyun, omuz ve belde; Grup B'de ise yalnızca boyun bölgesinde azaldı. VKİ, bel ve kalça çevresi ölçümlerinde ise anlamlı bir değişiklik görülmedi. Bu çalışma, telerehabilitasyonun hem senkron hem de asenkron yöntemlerle uygulanabilir ve etkili olduğunu; senkron yöntemin bazı fiziksel uygunluk parametrelerinde üstünlük sağlarken, asenkron yöntemin erişilebilirlik ve sürdürülebilirlik açısından avantajlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study compared the effectiveness of two telerehabilitation-based clinical Pilates exercise programs applied to healthcare workers and evaluated their impact on pain, posture, and physical fitness parameters. Thirty-four female healthcare workers aged 25–50 participated. Assessments were conducted face-to-face before and after the interventions using the Visual Analog Scale, Extended Nordic Musculoskeletal Questionnaire, 6-Minute Walk Test, Sit and Reach Test, Flamingo Balance Test, and McGill Core Endurance Tests. Posture was assessed via the“Posture: AI Medical Assistant”mobile app. Participants were divided into synchronous and asynchronous groups, both performing clinical Pilates twice weekly for six weeks, 40 minutes per session. Post-intervention, the highest pain was in the back region, with significant pain reduction in both groups. Both groups showed significant improvements in balance, trunk extension, and lateral flexion core endurance. The synchronous group improved in sit-and-reach distance and trunk flexion core endurance, while the asynchronous group improved in posterior pelvic tilt. Comparatively, trunk flexion core endurance was significantly better in the synchronous group. In the last month, Group A experienced significant reductions in neck, back, and lumbar pain; Group B only in lumbar pain. On the evaluation day, pain decreases in back, shoulder, and lumbar regions occurred only in Group A. Pain frequency decreased in neck, shoulder, and lumbar areas in Group A and only neck in Group B. No significant changes were found in BMI or waist and hip circumference. The study concludes that telerehabilitation is effective via both synchronous and asynchronous methods; the synchronous method has advantages in some physical fitness parameters, while the asynchronous method offers better accessibility and sustainability.