Aşırı kilolu ve obez yetişkinlerde yüzyüze ve çevrimiçi diyetlerin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of face-to-face and online diets in overweight and obese adults
  1. Tez No: 962819
  2. Yazar: AYŞENUR KARAPINAR ÖZKILINÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu yarı deneysel araştırma, Kasım 2023–Mayıs 2024 tarihleri arasında İzmir'de faaliyet gösteren özel bir danışma merkezinde ve çevrimiçi platformlar aracılığıyla 180 hafif kilolu ve obeziteli yetişkin üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, çevrimiçi ve yüz yüze diyet yöntemlerinin etkinliği, diyet memnuniyeti ve özyeterlilik üzerindeki etkileri incelenmiş, hafif kilolu ve obeziteli bireylerin kendi grupları içindeki ve birbirleri arasındaki farklılıkları değerlendirilmiştir. Bulgular, çevrimiçi diyetin hafif kilolu bireylerde bel çevresi kaybı açısından daha etkili olduğunu, ancak ağırlık kaybı açısından iki yöntem arasında anlamlı bir fark bulunmadığını göstermektedir (p>0,05). Hafif kilolu bireylerde, çevrimiçi gruptaki katılımcıların %60'ı 2 cm ve üzeri bel çevresi kaybederken, yüz yüze grupta bu oran %48,9 olarak tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
This quasi-experimental study was conducted between November 2023 and May 2024 on 180 overweight and obese adults at a private counseling center in İzmir and through online platforms. The study examined the effectiveness of online and face-to-face diet methods, their impact on diet satisfaction and self-efficacy, and the differences within and between overweight and obese individuals. Findings indicate that online dieting was more effective in terms of waist circumference reduction among overweight individuals, while no significant difference was found between the two methods in terms of weight loss (p>0.05). Among overweight individuals, 60% of participants in the online group lost 2 cm or more in waist circumference, whereas this rate was 48.9% in the face-to-face group (p0.05).