Bazı bezelye (pisum L.) hatlarında karyotip analizi
Karyotype analyses of some pea (pisum L.) lines
  1. Tez No: 96283
  2. Yazar: NİLGÜN KIVRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TAMKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Sfc^fcS oz Yüksek Lisans Tezi BAZI BEZELYE {PİSUM L.) HATLARINDA KARYOTİP ANALİZİ Nilgun Kıvrak Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç Dr. Ahmet TAMKOÇ 2000, Sayfa: 36 Jüri: Yrd. Doç Dr. Ahmet TAMKOÇ Doç Dr. Mevlüt MÜLAYİM Yrd. Doç Dr. Mehmet BABAOĞLU Bu araştırma 6 bezelye {Pisum L.) hattının karyotipini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada bezelyelerin kromozom sayısı, kromozom boyları, kol indeksleri, oransal boyları ve kromozom tipleri belirlenmiştir. Bezelye hatlarının tamamında kromozom sayısı 2n=14 olarak tespit edilmiştir. Kromozom boylan 3.05um-5.00jj.m, kol indeksleri 0.38- 0.98, oransal boylan 5.72-9.08 arasında bulunmuştur. Kromozom tipleri metasentrik ve submetasentrik olarak belirlenmiştir. İncelenen tüm hatlarda satelit bulunmakla birlikte 2 hatta birer çift satelitli kromozom ve diğer hatlarda 2şer çift satelitli kromozom gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Yem bezelyesi {Pisum arvense L.) Yemeklik bezelye {Pisum sativum L.), karyotip, karyotip analizi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis KARYOTYPE ANALYSES OF SOME PEAS (PÎSUML.) LINES Nilgün KIVRAK Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor: Asist Prof. Dr. Ahmet TAMKOÇ 2000, Page: 36 Jurry: Asist Prof. Dr. Ahmet TAMKOÇ Assoc. Prof. Dr. Mevlüt MÜLAYİM Asist Prof. Dr. Mehmet BABAO?LU This research was carried out to determine karyotypes of six pea lines. Chromosome numbers, lenghts, branch indices, relative lengths and chromosome types of the peas were studied. In all lines chromosome number was 2n= (2x) = 14 was observed. Choromosome lenghts were between 3.05 um - 5.00 um, while branch indices and relative length were between 0.38-0.98 and 5.72-9.08 respectively. Types of choromosomes have been found to be metacentric and submetacentric. One satellite was observed in 2 lines while the rest of the lines contained 2 satellites on two chromosomes. KEYWORDS: Field pea (Pisum arvense L.), pea (Pisum sativum L.), karyotypes, karyotypes analises. u