Tıbbi sosyal hizmet alanında çalışan sosyal çalışmacıların perpektifinden göçmenlerin sosyal uyumu
The social integration of immigrants from the perspective of social workers in the field of medical social work
- Tez No: 962843
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırma, tıbbi sosyal hizmet alanında en az 2 yıldır görev yapan sosyal çalışmacıların göçmenlerin sosyal uyum sürecine dair deneyimlerini ve bakış açılarını derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma desenlerinden fenomenolojik yaklaşımın benimsendiği çalışmada göçmen sağılığı merkezi, hastane, ilçe sağlık müdürlüğü gibi çeşitli kurumlarda çalışan 20 sosyal çalışmacı ile yarı yapılandırılmış görüşme formu ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırmada amaçlı örnekleme yöntemiyle ulaşılan katılımcıların deneyimleri, göçmenlerin sağlık hizmetlerine erişimi, sosyal uyum sürecinde yaşanan zorluklar, engellilik ve kronik hastalık gibi çoklu dezavantajların etkisi, kurumsal işleyiş ve politika önerileri gibi temalar etrafında analiz edilmiştir. Elde edilen veriler, MAXQDA programında tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiş; sosyal hizmet uygulamalarında göçmen dostu yaklaşımların geliştirilmesine ve özellikle tıbbi sosyal hizmet alanında çalışan sosyal çalşmacıların rolüne dair bulgulara ulaşılmıştır. Araştırma, sosyal uyumun sadece bireysel çabalarla değil, sistemli ve bütüncül hizmet modelleriyle desteklenmesi gerektiğini ortaya koyarak literatüre özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore in depth the experiences and perspectives of social workers who have been working for at least two years in the field of medical social work regarding the social integration processes of migrants. Adopting a phenomenological approach, one of the qualitative research designs, the study was conducted with 20 social workers employed in various institutions such as Migrant Health Centers, hospitals, and district health directorates. Using purposive sampling, participants were selected based on their relevant experience, and data were collected through semi-structured interviews. The experiences of participants were analyzed around key themes such as access to healthcare services for migrants, challenges encountered in the process of social integration, the impact of multiple disadvantages such as disability and chronic illness, institutional practices, and policy recommendations. The data were analyzed thematically using MAXQDA software. The findings highlight the need to develop migrant-sensitive approaches in social work practices and emphasize the critical role of social workers in the field of medical social work. This study provides a unique contribution to the literature by demonstrating that social integration requires not only individual efforts but also systematic and comprehensive service models.