Bilişsel duygu düzenleme stratejileri ile intihar düşüncesinin ilişkisinde umudun düzenleyici rolü
The moderating role of hope in the relationship between cognitive emotion regulation strategies and suicidal ideation
  1. Tez No: 962844
  2. Yazar: ÖZGE TALMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL ÇELİKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmanın amacı bireylerin kullandıkları bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin intihar düşüncesi düzeyleri ile ilişkisini incelemek ve bu ilişkide sürekli umudun düzenleyici rolünü ele almaktır. Ayrıca söz konusu kavramları farklı sosyodemografik değişkenler, intihar ve kayıp ile ilgili faktörler ve ilişkisel koruyucu faktörler açısından da incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi, yaş ortalaması 34.79±13.22 olan ve yaşları 18 ile 65 arasında değişen 431 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada İntihar Düşüncesi Ölçeği, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği, Sürekli Umut Ölçeği ve Beck Depresyon Envanteri kullanılmıştır. Veriler çevrimiçi olarak paylaşılan ölçek formları aracılığıyla toplanmıştır. Veri analizinde, bağımsız gruplar t-testi, Pearson korelasyon analizi, basit doğrusal regresyon analizi ve hiyerarşik regresyon düzenleyici değişken analizleri uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre bilişsel duygu düzenleme stratejilerinden kabul etme, kendini suçlama, ruminasyon, diğerlerini suçlama ve yıkımın intihar düşüncesini pozitif yönde yordadığı saptanmıştır. Bununla birlikte, pozitif tekrar odaklanma, plana tekrar odaklanma, pozitif yeniden gözden geçirme intihar düşüncesini negatif yönde yordamaktadır. Sürekli umut intihar düşüncesini negatif yönde yordamaktadır. Bunun yanında, ruminasyon, kendini suçlama ve pozitif tekrar odaklanmanın intihar düşünceleri ile ilişkisinde sürekli umudun düzenleyci rolü gözlenmiştir. Bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin intihar düşünceleri üzerinde anlamlı etkilerinin bulunduğu görülmüştür. Sürekli umudun intihar düşünceleri üzerinde koruyucu etkisi bulunmaktadır. Bununla birlikte sürekli umudun risk oluşturan stratejilerin etkisini zayıflatabileceği ve uyumlu stratejilerin etkisini güçlendirebileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between individuals' cognitive emotion regulation strategies and their levels of suicidal ideation and to investigate the moderationg role of dispositional hope in this relationship. Additionally, the study aims to explore these constrcuts in relation to various sociodemographic variables, factors related to suicide, loss and relational protective factors. The sample of the study consisted of 431 participants aged between 18 and 65 with a mean age of 34.79±13.22. Suicide Ideation Scale, Cognitive Emotion Regulation Questionnare, Dispositional Hope Scale and Beck Depression Inventory were used for data collection. Data were gathered through online survey forms. For data analysis, independent samples t-tests, Pearson correlation analysis, simple linear regression and hierarchical regresssion analyses for moderation effects were employed. The findings indicated that cognitive emotion regulation strategies such as acceptance, self-blame, rumination, blaming others and catastrophizing positively predicted suicidal ideation, whereas positive refocusing, refocus on planning and positive reapprasial negatively predicted suicidal ideation. Dispositional hope negatively predicted suicidal ideation. Furthermore, dispositional hope played a moderating role in the relationship between suicidal ideation and the strategies of rumination, self-blame and positive refocusing. The results demonstarte that cognitive emotion regulation strategies have significant effects on suicidal ideation. Dispositional hope may act as a protective factor against suicidal ideation by weakening the impact of risk enhancing strategies and strengthening the effects of adaptive strategies.