Experimental investigation on EDM hole drilling of WC material
Wc malzemenin EDM ile delinmesinin deneysel araştırılması
  1. Tez No: 962846
  2. Yazar: ABDULLAH GAZİ FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TOLGA BOZDANA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yüksek sertlik ve kırılganlık özellikleri nedeniyle Tungsten Karbür (WC) gibi teknik seramiklerin işlenmesinde geleneksel işleme yöntemlerinin kullanılması elverişsizdir. Elektriksel Erozyonla Delik Delme (EDD), WC malzemenin işlenebilmesine olanak sağlayan alışılagelmemiş bir işleme yöntemidir. Bu çalışmada, farklı özelliklere sahip WC malzemelerinde çeşitli elektrotlar kullanılarak EDD sayesinde küçük çaplı delikler delinebilmesi üzerine bir araştırma ortaya konulmuştur. Bu kapsamda, iki farklı stratejiye dayalı çalışmalar gerçekleştirilmiştir. İlk olarak; belirli koşullarda HB50 (0,5 μm tane boyutu ve %15 Co), GB30 (5,3 μm tane boyutu ve %15 Co) ve GB56 (9,5 μm tane boyutu ve %26 Co) olarak adlandırılan çeşitli WC malzemelerde delikler delinmiştir. Tek kanallı ve çok kanallı konfigürasyonlara sahip bakır ve pirinç malzemelerden yapılmış Ø3 mm'lik boru elektrotlar kullanılmıştır. Malzeme Kaldırma Oranı (MRR), Elektrot Aşınma Oranı (EWR), Delik Çapında Genişleme (OC) ve delinmiş deliklerin yüzey morfolojisi değerlendirildi. İkinci strateji olarak, Tepki Yüzey Metodolojisi (RSM) yaklaşımı ile spesifik WC malzemedeki (HB50) delik delme performansı değerlendirildi. Box-Behnken Tasarımına (BBD) göre planlanan delme deneyleri, Ø1 mm'lik çok kanallı pirinç elektrot ile gerçekleştirildi. Varyans Analizi (ANOVA) doğrultusunda MRR, EWR, OC ve Yüzey Pürüzlülüğü (Ra) için matematiksel modeller elde edildi ve optimum sonuçlara karşılık gelen uygun delme koşulları elde edildi.
Özet (Çeviri)
Traditional machining processes are unsuitable for machining of technical ceramics, like Tungsten Carbide (WC), due to their high hardness and brittleness properties. Electrical Discharge Drilling (EDD) is a non-traditional process that can be used for machining of WC material. This study presents an investigation on the capability of EDD process for production of small-diameter holes on WC material with different grades using different tool electrodes. The study has two research strategies. Firstly, various grades of WC, namely HB50 (0.5 μm grain size and 15% Co), GB30 (5.3 μm grain size and 15% Co), and GB56 (9.5 μm grain size and 26% Co), were drilled at specific conditions. Copper and brass tubular electrodes with Ø3 mm having single-channel and multi-channel configurations were used. Material Removal Rate (MRR), Electrode Wear Rate (EWR), Overcut (OC) and surface morphology of drilled holes were evaluated. As second strategy, drilling performance on the selected WC grade (HB50) was assessed based on Response Surface Methodology (RSM) approach. Drilling experiments were conducted using Ø1 mm multi-channel brass electrode according to Box-Behnken Design (BBD). The mathematical models for MRR, EWR, OC, and Surface Roughness (Ra) were obtained with utilization of Analysis of Variance (ANOVA), and the most appropriate drilling conditions were achieved by means of corresponding optimum results.