Yapısal eşitlik modellemesi ile çalışan memnuniyetinin iş performansına etkisinde iş stresi ve işe bağlılığın aracı rolünün incelenmesi
Examining the mediating role of job stress and job engagement in the effect of employee satisfaction on job performance through structural equation modeling
  1. Tez No: 962845
  2. Yazar: SEHER ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TAHİRİ MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, çalışan memnuniyetinin iş performansına etkisini inceleyerek, bu etkide iş stresi ve işe bağlılığın aracı rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın teorik çerçevesi kapsamında çalışan memnuniyeti, iş performansı, iş stresi ve işe bağlılık kavramları detaylı bir şekilde ele alınmış, literatürdeki güncel çalışmalar incelenmiştir. Araştırma modeli, yapısal eşitlik modellemesi (YEM) kullanılarak test edilmiştir. Çalışmanın ampirik bölümünde, özel ve kamu sektöründe çalışan bireylerden anket yoluyla veri toplanmış ve analiz edilmiştir. Açıklayıcı faktör analizi (AFA) ve doğrulayıcı faktör analizi (DFA) ile ölçeklerin geçerliliği ve güvenilirliği test edilmiştir. Yapısal eşitlik modelleme sonuçları, çalışan memnuniyetinin iş performansına doğrudan etkisinin yanı sıra, iş stresi ve işe bağlılık değişkenlerinin bu ilişkide aracı rol oynadığını ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, çalışan memnuniyetinin iş performansını artırmada kritik bir faktör olduğunu göstermektedir. Ancak, iş stresi bu olumlu etkiyi zayıflatırken, işe bağlılık iş performansını güçlendiren bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Bu doğrultuda, işletmelerin çalışan memnuniyetini artırmaya yönelik politikalar geliştirirken, iş stresi seviyelerini düşürmeye ve işe bağlılığı teşvik etmeye yönelik stratejiler belirlemeleri önerilmektedir. Bu çalışma, insan kaynakları yönetimi ve örgütsel davranış alanlarına katkı sağlamayı hedeflemektedir. Çalışmanın bulguları, akademisyenler ve uygulayıcılar için önemli çıkarımlar sunarak, gelecekteki araştırmalar için bir temel oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of employee satisfaction on job performance while investigating the mediating roles of job stress and job engagement. Within the theoretical framework, the concepts of employee satisfaction, job performance, job stress, and job engagement are discussed in detail, and recent studies in the literature are reviewed. The research model is tested using structural equation modeling (SEM). In the empirical section of the study, data were collected from individuals working in both the public and private sectors through surveys and analyzed. The validity and reliability of the scales were tested using exploratory factor analysis (EFA) and confirmatory factor analysis (CFA). The results of the structural equation modeling indicate that employee satisfaction has a direct effect on job performance and that job stress and job engagement play mediating roles in this relationship. The findings suggest that employee satisfaction is a critical factor in enhancing job performance. However, job stress weakens this positive effect, whereas job engagement strengthens job performance. Accordingly, it is recommended that organizations develop policies to increase employee satisfaction while also implementing strategies to reduce job stress and promote job engagement. This study aims to contribute to the fields of human resource management and organizational behavior. The findings provide significant insights for both academics and practitioners and serve as a foundation for future research.