Çocuk dostu sokakların fonksiyonel açıdan irdelenmesi:Kocaeli kenti örneği
Functional analysis of child friendly streets: Case of Kocaeli downtown
  1. Tez No: 962851
  2. Yazar: MELEK ÖZGE BİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR YERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Yoğun yapılaşma ve trafik yükünün artmasıyla kentler giderek çocuklar için uygun olmayan, güvensiz mekânlar haline gelmektedir. Çocuklar, kentsel alanları bağımsız olarak veya ebeveynleriyle birlikte yeterince kullanamamaktadır. Çocukların içinde bulunduğu mekânlar ve fiziksel çevresi, çocuğun kişiliğini ve davranışlarını etkilemektedir. Çocuğun birey olmasında, sosyalleşmesinde ve gelişiminde etkileşimde bulunduğu kentsel alanlar büyük öneme sahiptir. Gelişen teknoloji ve artan kentleşme ile birlikte oyun alanlarının sayıca az olması, ilgi çekici olmayan tasarımlara sahip olması ve güvenlik eksikliği, çocukların dış mekândan uzak büyümesine neden olmaktadır. Bu durum, çocukların gelişimini olumsuz etkilemektedir. Çocuk Dostu Kent Girişimi, çocuğun gelişiminin toplum için önemini göz önünde bulundurarak, fiziksel çevrede yer alan cadde ve sokakları çocuklar için daha yaşanabilir mekânlar haline getirmek için çaba sarf eden bir girişimdir. Sokaklar, çocuklar için doğal ve kolay erişilebilir bir oyun mekânı sunmalıdır. Literatür taraması sonucunda, yapılan çalışmaların; sokakları daha çocuk dostu yapmak için rehber, yol güvenliği eğitim klavuzu, Play Street (Oyun Sokağı) ve trafik sakinleştirme ile okula güvenli ulaşım aktiviteleri üzerine yaklaşımlar geliştirildiği saptanmıştır. Tüm bu çocuk dostu çalışmalar, bütüncül bir süreç içinde uygulandığında çocuk dostu kentler elde edilebilir. Bu noktadan hareketle bu çalışmada, Kocaeli ili Körfez ilçesinde“çocuk dostu sokak”uygulaması yapılmış sokaklar uzman gözüyle uygunluğunun irdelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında uzman görüşlerine başvurularak gözlem formu hazırlanmış ve çalışma alanında uygulanmıştır. Bu sayede hem çalışma alanının çocuk dostu sokak olmaya uygunluğu hem de bu sokakların kendi aralarındaki karşılaştırılması yapılarak çalışma alanı olan sokağın uygunluk derecelendirilmesi yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda çocukların güvenli, düzenlenmiş çevresi olan, etkinlik alanlarına sahip ve herkesin eşit koşullarda kullanabildiği“çocuk dostu sokakların”peyzaj tasarımı açısından daha etkin mekânlara dönüşmesi için önerilerde bulunulmuştur. Çalışmanın amacı; Kocaeli ili Körfez ilçesindeki uygulama yapılan sokağın;“çocuk dostu”olma kriterlerine göre geliştirilen gözlem formlarıyla birlikte değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
With increasing urban density and traffic congestion, cities are becoming progressively unsuitable and unsafe spaces for children. Children are often unable to use urban areas independently or even accompany their parents comfortably. The physical environments children inhabit significantly influence their personality development and behaviors. Urban spaces where children interact play a crucial role in their individuality, socialization, and overall growth. However, with advancing technology and rapid urbanization, the number of playgrounds has decreased, and many are poorly designed and lack safety measures. This has led to children spending less time outdoors, which adversely affects their development. The Child-Friendly City Initiative recognizes the importance of children's development for society and strives to transform streets and avenues into more livable and child-friendly environments. Streets should provide natural, easily accessible play spaces for children. A literature review reveals that existing studies have developed approaches such as guides for making streets more child-friendly, road safety education manuals, Play Streets, traffic calming measures, and safe school access activities. When implemented comprehensively, these efforts can lead to the creation of genuinely child-friendly cities. In this context, the present study aims to assess, from an expert perspective, the suitability of streets where the“child-friendly street”concept has been applied in the Körfez district of Kocaeli province. Expert opinions were gathered to prepare an observation form, which was then used to evaluate the study area. This approach allowed both the assessment of the area's suitability as a child-friendly street and comparison between different streets, resulting in a suitability rating.Based on the findings, recommendations were made to enhance child-friendly streets characterized by safe, organized environments with activity areas and equal accessibility into more effective spaces from a landscape design perspective. . The aim of the study is to evaluate a street in the Körfez district of Kocaeli province based on the criteria of being 'child-friendly,' using observation forms developed in accordance with these criteria.