Yeme tutumlarının depresyon üzerindeki açıklayıcılılığının incelenmesi
Examining the explanatory of eating attitudes on depression
  1. Tez No: 962888
  2. Yazar: BETÜL GÖK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Depresyon ile yeme bozuklukları arasındaki bağlantı, uzun süredir bilim insanlarının dikkatle üzerinde durduğu bir araştırma konusudur. Depresyona bağlı bozukluklar hem Türkiye'de hem de küresel ölçekte ciddi bir halk sağlığı problemi olarak kabul edilmektedir. Toplum sağlığı açısından büyük bir risk oluşturan bu rahatsızlık hem işlevsellik kaybına hem de ekonomik yük oluşturan etkilere sahiptir (İnalkaç ve Arslantaş, 2021). Bu çalışmanın odak noktası, kişilerin yeme davranış biçimleri ile depresyon arasındaki etkileşimi incelemektir. Literatür incelendiğinde, yeme bozuklukları ile depresyon arasındaki bağa dair birçok kapsamlı çalışmanın bulunduğu görülmektedir ancak bu araştırma sıklıkla rastlanan duygu durum bozukluklarından olan depresyonun farklı çeşitleri ile duygu durumumuza bağlı olarak sıklıkla değişen farklı yeme davranışlarımız arasındaki ilişkiyi ilişkisel tarama modeline göre ortaya koyarak literatüre farklılık katacaktır. Bazı yeme tutumlarının ruh hali üzerinde de olumsuz etkileri olacağı düşünülmektedir. Özellikle bu çalışmada yeme bozukluğuna sahip bireylerde depresyonun türleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu düşünülmektedir. Bu araştırma, bireylerin daha sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmeleri için bireyleri motive edebilir. Sonuç olarak, bu araştırma bireylerin beslenme alışkanlıkları ile ruhsal durumları arasındaki etkileşimi açıklamaya yönelik olup, sağlıklı bir yaşam tarzının benimsenmesi açısından önemli katkılar sunmaktadır. Bu konuda yapılan araştırmalar, bireylere daha sağlıklı yeme tutumları kazandırılarak ruhsal durumlarının iyiye gitmesini sağlayabilir. Bu araştırmanın modeli ilişkisel tarama modelidir. Veri toplamak amacıyla ölçekler Google Forms'a aktarılmış olup katılımcılarla sosyal medya ve anlık mesaj uygulamaları aracılığıyla paylaşılmıştır ve katılımcılar araştırmada kullanılan form ve ölçekleri gönüllülük esasına göre cevaplamışlardır. Toplanan veriler, SPSS paket programında test edilmiştir. Örneklem grubunu tanımlamak için betimleyici istatistik yöntemlerinden yararlanılmıştır ve demografik veriler yalnızca örneklem grubunu tanımlamak için kullanılmıştır. Ve bunun sonucunda bu araştırmada majör depresyon yükseldikçe anlamlı bir şekilde yeme bozukluklarının da yükseldiği gözlemlenmiştir. Bulgular, yeme bozukluklarına genellikle en az bir başka psikiyatrik tanının eşlik ettiğini ve bunların içinde en yaygın olanının depresyon olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda, sağlık profesyonellerinden alınacak yeme danışmanlığı ve psikolojik destek çok önemlidir. Dengeli ve sağlıklı beslenmek, psikolojik desteğe başvurmak, gerekli durumlarda diyetisyen takibinde yeme takibi yapılması; bunların sayesinde ise kazanılan sağlıklı yaşam tarzını alışkanlık edinmek bu süreçte bireye yardım edebilir.
Özet (Çeviri)
For many years, the relationship between depression and eating disorders has been an important focus for researchers. Depression-related disorders are a significant public health problem in Turkey and around the world. Depression is among the most significant mental health issues threatening public health and it is also an important mental problem due to the loss of functionality and economic consequences it causes. (İnalkaç ve Arslantaş, 2021). The focus of this study is to investigate the relationship between individuals' eating attitudes and depression. When we look at the literature, there are extensive studies in many areas on the relationship between eating disorders and depression, but this study aims to contribute a novel perspective to the literature by revealing the relationship between different types of depression, which is a common mood disorder, and our different eating behaviors that change frequently depending on our mood, according to the relational screening model. It is thought that some eating attitudes will also have negative effects on mood. In particular, in this study, it is thought that there is a significant relationship between the types of depression in individuals with eating disorders. The findings may inform interventions aimed at promoting healthier eating habits. In conclusion, this study is of great importance in understanding the relationship between individuals' diet and mental state, so that individuals can live a healthier life. Research on this subject may assist individuals gain healthier eating attitudes and improve their mental state. The model of this research is a relational screening model. In order to collect data, scales were transferred to Google Forms and shared with participants through social media platforms and messaging apps and participants answered the forms and scales used in the research on a voluntary basis. The collected data were tested in the SPSS package program. Descriptive statistics methods were used to define the sample group and demographic data were used only to define the sample group. As a result, it was observed that eating disorders increased significantly as major depression increased in this study. It was determined that there was at least one accompanying diagnosis in 81.9% of eating disorder cases and the most common accompanying diagnosis was depression. In this context, eating counseling and psychological support from health professionals are very important. Eating a balanced and healthy diet, seeking psychological support, may help individuals by ensuring dietary monitoring under professional supervision when necessary, and making a healthy lifestyle habit gained through these may assist the individual in this process.