Analyzing the effects of implementing divergent creative thinking on the inquiry-based learning of elementary students
Iraksak yaratıcı düşüncenin ilköğretim öğrencilerinin araştırmaya dayalı öğrenmesi üzerindeki etkilerinin uygulanması ve incelenmesi
- Tez No: 962887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARMAĞAN ATEŞKAN, YRD. DOÇ. DR. ANITA NICOLE ALEXANDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, ilköğretim düzeyinde yaratıcı düşünme becerileri ile sorgulamaya dayalı öğrenenler arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma, Alternatif Kullanım Testi (AUT) ve katılımcılara yöneltilen yansıtma sorularından elde edilen verilerin toplandığı karma yöntemli bir araştırma deseni kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmada yarı deneysel bir yaklaşım kullanılmış ve derslerde katılımcılara yaratıcı düşünme müdahalesi uygulanmıştır. Bu çalışmada Guilford'un yaratıcı düşünme modeli kullanılmış ve akıcılık, esneklik, özgünlük ve detaylandırma unsurlarına odaklanılmıştır. Bu çalışma, Türkiye'de Uluslararası Bakalorya İlk Yıllar Programı (IB PYP) müfredatını uygulayan uluslararası bir okulda gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, yaratıcı düşünme müdahalesinin dördüncü sınıf öğrencilerinin ıraksak düşünme becerileri üzerinde bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Dört unsurun her birinde ve genel puanlarda ön testten son teste kadar olumlu ilerlemeler kaydedilmiştir. Çalışma kapsamında ayrıca, katılımcıların yaratıcı düşünme anlayışlarını geliştirdiklerini, yaratıcı düşünürler olarak kendilerini algılama biçimlerini derinleştirdiklerini ve öğrendiklerini uygulayabilecekleri olası alanları belirlediklerini ortaya koyan bulgular elde edilmiştir. Bu araştırma, yaratıcı düşünme becerilerinin ilkokul bağlamında, özellikle de sorgulamaya dayalı müfredatla doğrudan öğretilmesinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between creative thinking skills and inquiry learners at the elementary level. The study was conducted using a mixed methods research design, collecting data from an Alternate Uses Test (AUT) as well as from participant reflection questions. The research study used a quasi-experimental approach and applied a creative thinking intervention in lessons with participants. This study utilized Guilford's model of creative thinking and focused on the elements of fluency, flexibility, originality, and elaboration. The context of the study was an international school in Türkiye implementing the International Baccalaureate Primary Years Program (IB PYP) curriculum. The results observed an effect of the creative thinking intervention on the divergent thinking abilities of fourth-grade students, as measured in this study. Each of the four elements as well as the overall scores showed improvement from the pretest to the posttest. The study also uncovered findings to suggest that the participants developed their understanding of creative thinking, extended their self-perceptions as creative thinkers, and identified possible areas to apply their learning. This research reveals the importance of explicitly teaching creative thinking skills in elementary school contexts, especially with inquiry-based curricula.