Genç yetişkinlerde psikolojik sağlamlık ve görünümle ilgili sosyal medya bilinci arasındaki ilişkide duygu düzenleme becerilerinin aracı rolü
The mediating role of emotion regulation skills in the relationship between psychological resilience an appearance-related social media awareness in young adults
- Tez No: 962905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HELİN YILMAZ KAFALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı, genç yetişkinlerde görünümle ilişkili sosyal medya bilinci ile psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkide duygu düzenleme becerilerinin aracı rolünü incelemektir. Sosyal medya bilinci, bireylerin toplumsal normlar ve güzellik standartları gibi unsurların farkındalığını ve bu temsillerin sosyal medyada nasıl algılandığını kapsamaktadır. Psikolojik sağlamlık ise bireylerin stresli yaşam olaylarıyla başa çıkma ve olumsuz deneyimlere karşı direnç geliştirme kapasitesidir. Regresyon analizleri sonucunda, duygu düzenleme becerilerinin görünümle ilişkili sosyal medya bilincini anlamlı ve pozitif yönde yordadığı görülmüştür (β = -0.276, p < .001). Psikolojik sağlamlık ise doğrudan anlamlı bir etki göstermemiştir (β = -0.098, p = .068). Duygu düzenleme becerileri modele eklendiğinde, psikolojik sağlamlığın etkisi anlamlılığını kaybetmiş (β = 0.057, p = .343), buna karşın duygu düzenleme becerilerinin etkisi devam etmiştir (β = -0.305, p < .001). Modelin toplam açıklayıcılığı %7.9 olup istatistiksel olarak anlamlıdır. Bulgular, psikolojik sağlamlığın sosyal medya bilinci üzerindeki etkisinin duygu düzenleme becerileri aracılığıyla dolaylı olarak gerçekleştiğini göstermektedir. Bireylerin duygu düzenleme becerileri arttıkça sosyal medyada maruz kaldıkları imaj baskısı azalmakta ve bu durumun psikolojik etkisi azalmaktadır. Duygu düzenleme becerileri kişileri koruyucu rol üstlenmektedir. Bu sonuçlar, teknolojik dünyada duygularını etkili bir şekilde düzenleyebilen bireylerin sosyal medyadaki görünüm baskısından daha az etkilendiğini ve psikolojik dayanıklılıklarının bu yolla güçlenebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the mediating role of emotion regulation skills in the relationship between social media awareness and psychological resilience in young adults. Social media awareness refers to individuals' awareness of elements such as social norms and beauty standards and how these are percieved and internalized through social media. Psychological resilience is defined as the individuals' capacity to cope with stressful situations and develop resistance to negative experiences. As a result of the regression analyses, it was seen that emotion regulation skills significantly and positively predicted social media awareness related to appearance (β = -0.276, p < .001). Psychological resilience did not have a direct significant effect on this level of awareness (β = -0.098, p = .068). When emotion regulation skills were included in the model, the direct effect of psychological resilience lost its significance (β = 0.057, p = .343), whereas the effect of emotion regulation skills remained significant (β = -0.305, p < .001). The model explained 7.9% of the variance and was statistically significant. These findings suggest that the impact of psychological resiliance on social media awareness is mediated by emotion regulation skills. Individuals with stronger emotion regulation skils experience less psychological pressure from appareance ideals on social media, highlighting the protective role of these skilss in coping with apperance-related pressure in digital congests.