Acil serviste noninvaziv ventilasyon uygulanan koah' a bağlı akut solunum yetmezliği olan hastalarda ıpap değeri hastaneye yatışı etkiler mi?
Does device ipap value affect hospital admission in patients with acute respiratory failure due to copd in emergency department undergone noninvasive ventilation ?
  1. Tez No: 962904
  2. Yazar: GÖRKEM FEYZULLAHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE BERK TAKIR, DR. ESRA USTA BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Giriş: Acil servise başvuran, KOAH ilişkili akut hiperkapnik solunum yetmezlikli hastalarda mortalite ve morbidite yüksektir. Noninvaziv mekanik ventilasyonun (NİV), KOAH ilişkili solunum yetmezliğindeki yüksek tedavi başarısı, entübasyon gereksinimi ve mortaliteyi azalttığı bilinmektedir. Ancak IPAP düzeyinin tedavi başarısına etkisi bilinmemektedir. Çalışmamızda acil serviste KOAH'a bağlı akut hiperkapnik solunum yetmezliği nedeniyle NİV uygulanan hastalarda yüksek (IPAP > 20 cm H2O) ve düşük (IPAP ≤ 20 cm H2O) IPAP etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Retrospektif kohort çalışmaya Ağustos 2023-Nisan 2024 tarihleri arasında akut solunum yetmezliği nedeniyle acil serviste NİV uygulanan KOAH hastaları dahil edildi. Evde NİV kullanan ve acil servisten eve taburcu edilen hastalar dışlandı. Gruplar IPAP basıncına göre yüksek (> 20 cm H2O, grup 1) ve düşük (≤ 20 cm H2O, grup 2) basınç uygulananlar olarak ikiye ayrıldı ve yoğun bakım ünitesine yatış, entübasyon ve hastane mortalitesi açısından karşılaştırıldı. Temel demografik özellikler, eşlik eden hastalıklar, NİV öncesi ve sonrası arter kan gazı değerleri ve NİV ayarları hastane elektronik bilgi sisteminden ve acil servis triyaj belgelerinden kaydedildi. İstatistiksel analiz SPSS-25 portable versiyon ve Jamovi kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Patients applied to emergency department with acute hypercapnic respiratory failure due to COPD have high mortality and morbidity. Noninvasive mechanical ventilation (NIV) is known to provide high treatment success in COPD-associated respiratory failure, reducing the need for intubation and mortality. However, the effect of IPAP level on treatment success is unknown. In our study, we aimed to evaluate the effects of high (IPAP > 20 cm H2O) and low (IPAP ≤ 20 cm H2O) IPAP in patients who received NIV due to acute respiratory failure due to COPD in the emergency department. Materials and Methods: COPD patients who received NIV in the emergency department due to acute respiratory failure between August 2023 and April 2024 were included in the retrospective cohort study. Patients using NIV at home and those discharged home from the ED were excluded. The groups were divided into two groups as with high (> 20 cm H2O, group 1) and low (≤ 20 cm H2O, group 2) pressure according to IPAP pressure and were compared in terms of intensive care unit admission, intubation and hospital mortality. Basic demographic characteristics, comorbidities, arterial blood gas values before and after NIV, and NIV settings were recorded from the hospital electronic information system and emergency department triage documents. Statistical analysis was performed using SPSS-25 portable version and Jamovi.