Ergenlerde yılmazlık, olumlu gelecek beklentisi ve stresle başa çıkma arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationships between resilience, positive future expectancy and coping with stress in adolescents
  1. Tez No: 962907
  2. Yazar: ERGUN EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKERİYA ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezin amacı, ergenlik dönemindeki öğrencilerin yılmazlıkları ile olumlu gelecek beklentisi ve stresle başa çıkma düzeyleri arasındaki ilişkileri incelemektir. Nicel araştırmalarda kullanılan ilişkisel tarama modelinin benimsendiği bu araştırmada, Muş ilinde farklı lise türlerinde öğrenim gören ve yaşları 13 ile 17 arasında değişen 840 ergen araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Katılımcıların %47,86'sı (n = 402) erkek, %52,14'ü (n = 438) kadındır. Katılımcıların ortalama yaşı 15,16'dır (SD = 1,16). Veri toplama sürecinde Kişisel Bilgi Formu, Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (ÇGPSÖ-12), Olumlu Gelecek Beklentisi Ölçeği (OGBÖ) ve Ergenler İçin Başa Çıkma Ölçeği (EBÇÖ) kullanılmıştır. Toplanan veriler betimsel istatistikler, korelasyon analizi ve regresyon analizi teknikleri kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, incelenen değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde ilişkiler bulunduğunu göstermiştir. Yapılan regresyon analizleri sonucunda, olumlu gelecek beklentisi ve aktif başa çıkma değişkenlerinin ergenlerin yılmazlıklarının anlamlı biçimde yordadığı belirlenmiştir. Buna karşın, kaçınan başa çıkma stratejisinin yılmazlık üzerinde anlamlı bir yordayıcı etkiye sahip olmadığı sonucu elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bu sonuçlar, ilgili alanyazın bağlamında tartışılmış ve bulgular temel alınarak uygulamacılar, politika belirleyiciler ve gelecekteki araştırmacılar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the relationships between resilience, positive future expectations and coping with stress levels among adolescent students. This study adopted a correlational survey design, a quantitative research methodology. The sample comprised 840 adolescents, ranging in age from 13 to 17, studying in various high school types in the Muş province. Participants included 47.86% (n = 402) males and 52.14% (n = 438) females, with a mean age of 15.16 years (SD = 1.16). Data were collected using a Personal Information Form, the Child and Youth Resilience Measure (CYRM-12), the Positive Future Expectancy Scale (PFES) and the Adolescent Coping Scale (ACS). The collected data were analyzed using descriptive statistics, correlation analysis and regression analysis techniques. The research findings indicated statistically significant relationships among the examined variables. Regression analyses revealed that positive future expectancy and active coping strategies significantly predicted adolescent resilience. Conversely, it was concluded that the avoidant coping strategy did not have a significant predictive effect on resilience. These findings are discussed within the context of the relevant literature, and based on these results, recommendations are provided for practitioners, policymakers, and future researchers.