A digital game-based participatory tool: Experiences from perşembe pazari public space design
Dijital oyun tabanlı katılımcı bir araç: Perşembe pazarı kamusal alan tasarımından deneyimler
  1. Tez No: 962938
  2. Yazar: FATİH MEHMET GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ERDEM OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Science and Technology, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Kamusal alanlar, toplumun farklı kesimlerini bir araya getiren dinamik ortamlardır ve bu alanlar etkileşim ve işbirliği için fırsatlar sunar. Ancak, bu alanlar bazı grupların çıkarlarının öncelikli tutulması ve diğerlerinin taleplerinin yeterince temsil edilmemesi riskini de barındırır. Bu durum, kentsel tasarım süreçlerinde eşit temsiliyetin sağlanabilmesi için kapsayıcı katılımcı yaklaşımların gerekliliğini ortaya koymaktadır. Kentsel alanların karmaşıklığı, farklı paydaşların bakış açılarını içeren katılımı teşvik eden oyun yöntemlerini umut verici bir yaklaşım olarak öne çıkarmıştır. Oyun temelli yaklaşımlar, katılımcıların kendilerini ifade etmelerini, işbirliği yapmalarını ve ortak bir dil oluşturmalarını sağlayarak geleneksel katılım yöntemlerindeki boşlukları doldurmaktadır. Bununla birlikte, mevcut katılımcı araçlar genellikle veri odaklı sonuçlar üretmekte yetersiz kalmakta; bu durum katılımcı girdilerin kaybolmasına ve bunların kentsel tasarım süreçlerinde etkin bir şekilde kullanılmasını engellemektedir. Ayrıca, katılımcı sonuçların yalnızca fiziksel belgelere dayanması, değerlendirme sürecini uzatmakta ve tasarım uygulamalarına geçirildiğinde geri döndürülemez etkiler yaratabilmektedir. Bu sınırlılıklar, veri odaklı içgörüleri katılımcı yöntemlerle birleştiren yenilikçi çözümlere olan ihtiyacı artırmaktadır. Bu bağlamda, UrbanPlexity topluluk katılımını destekleyerek sosyal sürdürülebilirliği güçlendirirken, maliyet optimizasyonuna odaklanarak ekonomik sürdürülebilirliği de geliştirmektedir. Ayrıca, çevresel odaklı kararları teşvik ederek çevresel sürdürülebilirliğe katkıda bulunmaktadır. Bu yönleriyle araç, katılımcı kentsel tasarım süreçlerini sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda dönüştürme potansiyeline sahiptir. Araştırma, literatür taraması ve teorik çerçeve geliştirme, dijital araç geliştirme, oyun öncesi görüşmeler, aracın pratikte test edilmesi ve oyun sonrası görüşmeler ve oyun sonuçlarının değerlendirilmesini birleştiren çok katmanlı bir araştırma metodolojisini benimsemiştir. Bulgular, ciddi oyunların yalnızca katılımı artırmakla kalmayıp aynı zamanda katılımcıların karar verme becerilerini de geliştirdiğini ve böylece daha verimli ve sürdürülebilir kentsel tasarım sonuçları sağladığını göstermektedir. Sonuç olarak, UrbanPlexity gibi ciddi oyunlar, karar vericiler, teknik uzmanlar ve genel halk arasındaki boşluğu kapatarak katılımcı kentsel tasarım süreçlerini demokratikleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
Public spaces are dynamic environments where different segments of society come together, offering opportunities for interaction and collaboration. However, these spaces also carry the risk of prioritizing the interests of some groups and underrepresenting the demands of others. This situation reveals the necessity of inclusive participatory approaches to ensure equal representation in urban design processes. The complexity of urban spaces has highlighted game methods as a promising approach to encourage participation that includes the perspectives of different stakeholders. Game-based approaches fill the gaps in traditional participation methods by enabling participants to express themselves, collaborate and create a common language. However, existing participatory tools often fall short in producing data-driven results; this results in the loss of participatory inputs and prevents their effective use in urban design processes. Furthermore, the fact that participatory results are limited to physical documents prolongs the evaluation process and can have irreversible effects when implemented in design practices. These limitations increase the need for innovative solutions that combine data-driven insights with participatory methods. In this context, UrbanPlexity strengthens social sustainability by supporting community participation, while advancing economic sustainability by focusing on cost optimization. It also contributes to environmental sustainability by encouraging environmentally focused decisions. In these aspects, the tool has the potential to transform participatory urban design processes in line with sustainability principles. The research adopts a multi-layered research methodology that integrates literature review and theoretical framework development, digital tool development, pre-game interviews, practical testing of the tool, and post-game interviews and evaluation of game results. The findings show that serious games not only increase participation but also enhance participants' decision-making skills, thus providing more efficient and sustainable urban design outcomes. As a result, serious games like UrbanPlexity democratize participatory urban design processes by bridging the gap between decision-makers, technical experts, and the broader public.