Tenofovir disoproksil fumarat'ın camsı karbon ve poli(P-aminobenzensülfonik asit)-modifiye camsı karbon elektrotlarda elektrokimyasal davranışlarının incelenmesi
Investigation of the electrochemical behavior of tenofovir disoproxil fumarate on glassy carbon and poly(p-aminobenzenesulfonic acid)-modified glassy carbon electrodes
- Tez No: 962939
- Danışmanlar: PROF. YELİZ KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Tenofovir disoproksil fumarat (TDF), HIV virüsü etkilerinin kontrol altına alınması amacıyla kullanılan antiretroviral ilaçlar sınıfındadır. Bu çalışmada ilaç etken maddelerinin analizinin yapılması için dönüşümlü voltametri (CV), kare dalga voltametrisi (SWV) ve diferansiyel puls voltametrisi (DPV) teknikleri kullanılmıştır. Voltametride kullanılan çalışma elektrotunun sınırlılıklarından dolayı elektrot yüzeyi yarı iletken polimerler ile modifiye edilerek hem seçicilikleri hem de duyarlılıkları artırılmaktadır. Çalışmada camsı karbon elektrot (GCE) 2x10-3 M p-aminobenzensülfonik asit (p-ABSA) içeren 0,1 M fosfat tamponunda (pH 7,0) elektropolimerizasyon tekniği ile -1,5 V ve +2,5 V potansiyel aralığında 100 mVs-1 tarama hızında 5 döngü alınarak ince film tabakası halinde kaplanmıştır. Daha sonra fosfat tamponunda (pH 7,0) -1,0 V ve +1,0 V aralığında dönüşümlü voltametri tekniği ile 3 döngü alınarak modifikasyon işlemi gerçekleştirilmiştir. TDF'nin elektrokimyasal davranışını belirlemek amacıyla asetat tamponu, fosfat tamponu ve Britton-Robinson (BR) tamponu destek elektrolit olarak seçilmiştir. Çalışma öncesinde ortamdan 300 s süreyle azot gazı geçirilmiştir. Çalışmalarda geri taramada anodik pik gözlenmemesi reaksiyonun tersinmez olduğunu göstermiştir. Pik akımları ve pik potansiyellerinin pH ile değişimleri GCE ve modifiye GCE'de CV, SWV ve DPV teknikleri kullanılarak karşılaştırılmıştır. Elde edilen veriler sonucunda analitik koşullar asetat tamponu pH 4,0 civarı olarak belirlenmiştir. Modifiye GCE'de pik potansiyelleri daha pozitif değerlere kayarken, pik akımlarının da arttığı gözlenmiştir. Tüm değerlendirmeler dikkate alındığında poli(p-ABSA)-modifiye camsı karbon elektrot kullanımının tenofovir disoproksil fumarat ilaç etken maddesinin analizi için uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tenofovir disoproxil fumarate (TDF) is an antiretroviral drug used to control the effects of the HIV virus. In this study, cyclic voltammetry (CV), square wave voltammetry (SWV) and differential pulse voltammetry (DPV) techniques were used to analyse active pharmaceutical ingredients. Due to the limitations of the working electrode used in voltammetry, the electrode surface was modified with semiconducting polymers to increase both selectivity and sensitivity. In the study, a glassy carbon electrode (GCE) was coated with a thin film layer using the electropolymerisation technique in a 0.1 M phosphate buffer (pH 7.0) containing 2x10-3 M p-aminobenzenesulfonic acid (p-ABSA) at a scan rate of 100 mVs-1 over a potential range of -1.5 V to +2.5 V for 5 cycles. Then, the modification process was carried out by taking 3 cycles with cyclic voltammetry technique in the range of -1.0 V and +1.0 V in phosphate buffer (pH 7.0). Acetate buffer, phosphate buffer, and Britton-Robinson (BR) buffer were selected as supporting electrolytes to determine the electrochemical behaviour of TDF. Prior to the study, nitrogen gas was passed through the medium for 300 seconds. The absence of an anodic peak in the reverse scan in the studies indicated that the reaction was irreversible. The changes of peak currents and peak potentials with pH were compared on GCE and modified GCE using CV, SWV and DPV techniques. Based on the obtained data, the analytical conditions were determined to be around pH 4 in acetate buffer. It was observed that on the modified GCE, peak potentials shifted to positive values, while peak currents increased. Considering all evaluations, it was concluded that the use of poly(p-ABSA)-modified glassy carbon electrode is suitable for the analysis of the active drug substance tenofovir disoproxil fumarate.