Diyarbakır ilinde çalışan aile hekimlerinin geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları hakkında bilgi, tutum ve inanışlarının incelenmesi
Examination of family physicians' knowledge, attitudes and beliefs about traditional and complementary medicine practices in Diyarbakır province
- Tez No: 962970
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN ÇELEPKOLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş ve Amaç: Son 20-30 yılda, geleneksel ve tamamlayıcı tıpa (GETAT) ilgi dünyada ve ülkemizde artmıştır. GETAT'ın kullanılması ve birinci basamak sağlık hizmetlerindeki rolü, aile hekimlerine ek sorumluluklar getirmektedir. Bu çalışma, Diyarbakır'da görev yapan aile hekimlerinin GETAT ile ilgili bilgi, tutum ve inanışlarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Materyal ve Metod: Tanımlayıcı-kesitsel tasarlanan bu çalışmada, aile hekimlerine sosyodemografik verilerini, GETAT ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarını sorgulayan anket, Bütünleyici Tıp Tutum Ölçeği (BTTÖ) ve GETAT Sağlık İnanışı Ölçeği'ni (GSİÖ) uygulanmıştır. Veriler, SPSS 27.0 programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza 273 aile hekimi katılmış olup, katılımcıların yaş ortalaması 42,12'dir. Hekimlerin %57,9'u GETAT hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklarını, %72,2'si Sağlık Bakanlığı onaylı sertifika programını bildiklerini, ancak sadece %15,4'ünün eğitim aldığını belirtmiştir. Hekimlerin %53,8'i GETAT'ın modern tıbba alternatif olmadığını, %62,6'sı katkı sağladığını düşünmektedir. Katılımcıların %13,9'u GETAT uygulaması yaparken, %21,2'si hastalarına uygulama yaptırmıştır. Ayrıca %45,8'i GETAT'ı tavsiye etmekte, %60,4'ü sertifikalı eğitim almak istemektedir. Hekimlerin %97,1'i GETAT uygulamalarında doktorların uygulayıcı olması gerektiğini savunmuş, %98,2'si akupunktur, %97,4'ü sülük tedavisi ve %95,2'si ozon terapisi gibi uygulamaları bildiklerini ifade etmiştir. %94,9'u GETAT'ın sağlıklı yaşam için, %71,1'i ise estetik amaçlarla kullanıldığını belirtmiştir. Bilgilerini en çok gazete/dergilerden (%63) ve televizyondan (%60,8) edindiklerini bildirmişlerdir. BTTÖ puanı ortalaması 103,25, GSİÖ puanı 45,52 olarak tespit edilmiştir. Kadın hekimlerin GSİÖ puanları erkeklerden anlamlı derecede yüksektir (p=0,029).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In the last 20-30 years, interest in Complementary and Alternative Medicine (CAM) has increased both globally and in our country. The use of CAM and its role in primary healthcare impose additional responsibilities on family physicians. This study aims to assess the knowledge, attitudes, and beliefs of family physicians working in Diyarbakır regarding CAM. Materials and Methods: This descriptive-cross-sectional study applied a questionnaire to family physicians that inquired about their sociodemographic data, knowledge, attitudes, and behaviors regarding CAM, as well as the Complementary Medicine Attitude Questionnaire (CMAQ) and the CAM Health Belief Questionnaire (CHBQ). Data were analyzed using SPSS 27.0. Results: A total of 273 family physicians participated in the study, with a mean age of 42.12 years. Of the physicians, 57.9% stated that they did not have sufficient knowledge about CAM, while 72.2% were aware of the Ministry of Health-certified CAM programs, though only 15.4% had received formal training. A total of 53.8% of participants did not view CAM as an alternative to modern medicine, while 62.6% believed it contributed positively to modern medical practice. Of the participants, 13.9% had practiced CAM, and 21.2% had referred patients to CAM services. Additionally, 45.8% recommended CAM, and 60.4% expressed a desire to receive certified training in this field. A total of 97.1% believed that CAM should only be performed by physicians, and 98.2%, 97.4%, and 95.2% were familiar with acupuncture, leech therapy, and ozone therapy, respectively. A total of 94.9% believed CAM was used for a healthy lifestyle, while 71.1% said it was used for aesthetic purposes. Most of the physicians obtained information about CAM from newspapers/magazines (63%) and television (60.8%). The average CMAQ score was 103.25, and the CHBQ score was 45.52. Female physicians scored significantly higher on the CHBQ compared to males (p=0.029).