Cerrahın ergonomisi: Jinekolojik vakalarda laparoskopi vevNOTES karşılaştırması
Ergonomics of the surgeon: A comparison of laparoscopyand vNOTES in gyneacological cases
- Tez No: 962971
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR TURGUT, DOÇ. DR. MERYEM HOCAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışması cerrahi uygulamalarda ergonominin önemini vurgulayarak cerrahların karşılaştığı fiziksel zorlukları ortaya koymayı ve laparoskopi ile vNOTES yöntemlerini ergonomik açıdan karşılaştırmayı amaçlamaktadır ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde gerçekleştirilmiştir. Minimal invaziv girişimler sırasında cerrahların uzun süre sabit ve rahatsız edici pozisyonlarda çalışmaları, boyun, omuz ve sırt bölgelerinde yoğunlaşan kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Literatürde, cerrahi eğitimde ergonominin yeterince ele alınmadığı ve mevcut kılavuzların bilinirliğinin düşük olduğu belirtilmektedir. vNOTES tekniği, vajinal cerrahiye kıyasla daha doğal bir cerrah duruşu sağlaması nedeniyle ve dinamik hareketleri ile, kas-iskelet sistemi sorunlarının azaltılmasına katkı sunabilecek bir yöntem olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca, operasyon süresi ve cerrah konforu açısından laparoskopiye göre avantajlar sağlayabileceği öne sürülmektedir. Bununla birlikte, yöntemin ergonomik üstünlüklerinin geniş kapsamlı klinik çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir. Araştırmada, Türkiye'de laparoskopi ve vNOTES uygulayan cerrahlar arasında bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların demografik özellikleri, mesleki deneyimleri, vaka sayıları, operasyon süreleri, ağrı varlığı ve ergonomi bilgileri incelenmiştir. Çalışmaya 80 cerrahın verileri dâhil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis emphasizes the importance of ergonomics in surgical practice, aiming to identify the physical challenges faced by surgeons and to compare laparoscopy and vNOTES techniques from an ergonomic perspective. The study was conducted at Istanbul Medeniyet University, Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology. During minimally invasive procedures, surgeons are often required to maintain fixed and uncomfortable positions for prolonged periods, leading to musculoskeletal disorders concentrated in the neck, shoulder, and back regions. In the literature, ergonomics has been reported as insufficiently addressed during surgical training, with low awareness of existing guidelines. The vNOTES technique is considered to contribute to reducing musculoskeletal problems by allowing a more natural surgical posture and dynamic movements compared to traditional vaginal surgery. It is also suggested to offer advantages over laparoscopy in terms of operation time and surgeon comfort. However, its ergonomic superiority needs to be confirmed by larger-scale clinical studies. In this study, a survey was conducted among surgeons in Türkiye performing laparoscopy and vNOTES. Demographic characteristics, professional experience, number of cases, operation durations, pain presence, and ergonomic knowledge of the participants were examined. Data from 80 surgeons were included in the analysis. The findings demonstrated that pain scores were significantly higher in the neck, shoulder, back, and lumbar regions during laparoscopy, whereas the vNOTES approach was associated with markedly lower pain levels (neck: LS=2.2 vs. vNOTES=1.6, p=0.009; shoulder: LS=2.3 vs. vNOTES=1.4, p=0.001; back: LS=2.6 vs.