Vücut geliştiren üniversite öğrencilerinin kas memnuniyeti ile fiziksel aktiviteye bağımlılık düzeylerinin incelenmesi
An examination of muscle satisfaction and physical activity addiction levels among university students engaged in bodybuilding
  1. Tez No: 962973
  2. Yazar: MUSTAFA KADİR ARSEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SERDAR ŞENDURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, egzersiz bağımlılığı ile kas görünüm memnuniyeti arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, nicel araştırma yöntemi ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya uygun örnekleme yöntemi ile seçilen 80 erkek (yaş=21.38 ±1,48) üniversite öğrencisi katılmıştır. Veriler Demografik Bilgi Formu, Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği-21 (EBÖ-21) ve Kas Görünüm Memnuniyet Ölçeği (KGMÖ) aracılığıyla toplanmıştır. Analizler SPSS 25.0 programı ile yürütülmüş; normallik varsayımı Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri ile değerlendirilmiştir. Normal dağılım gösteren değişkenlerde bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü ANOVA, normal dağılım göstermeyenlerde ise Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between exercise addiction and muscle appearance satisfaction. A quantitative research method and relational screening model were used in the study. A total of 80 male university students (age = 21.38 ± 1.48), selected through an appropriate sampling method, participated in the research. Data were collected through the Demographic Information Form, the Exercise Addiction Scale-21 (EAS-21), and the Muscle Appearance Satisfaction Scale (MASS). Analyses were carried out using the SPSS 25.0 program; the normality assumption was evaluated with Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests. For variables showing normal distribution, independent samples t-test and one-way ANOVA were applied, while Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests were used for non-normally distributed variables.