Sigara içen ve içmeyen OSAS hastalarında reflü semptom sıklığı
Prevalence of reflux symptoms in smoking and non-smoking OSAS patients
- Tez No: 962974
- Danışmanlar: PROF. DR. TİJEN ACAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN TOPALOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OSAS) ve Laringofaringeal Reflü (LFR), sıklıkla birlikte görülen klinik durumlardır. Sigara kullanımı hem OSAS kliniğini hem LFR semptomlarını şiddetlendiren önemli bir risk faktörüdür. Ancak sigara kullanma durumu ile OSAS hastalarında LFR semptomlarının sıklığı arasındaki ilişki halen belirsizliğini korumaktadır. Bu ilişkinin incelenmesi toplum sağlığı açısından gereklilik oluşturmaktadır. Bu tez çalışması Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Uyku Laboratuvarı'na başvuran 86 OSAS hastası ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 50,55 ± 14,64 yıl olup, %60,5'i erkektir ve %53,5'inin obez grupta olduğu görülmüştür. Katılımcıların %51,2'si ağır OSAS tanısı almıştır. Ayrıca katılımcıların %60,5'i sigara kullanmadığını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS) and Laryngopharyngeal Reflux (LPR) are clinical conditions that frequently coexist. Smoking is a significant risk factor that exacerbates both the clinical manifestations of OSAS and the symptoms of LPR. However, the relationship between smoking status and the frequency of LPR symptoms in OSAS patients remains unclear. Investigating this relationship is essential from a public health perspective. This thesis study was conducted with 86 OSAS patients who applied to the Sleep Laboratory of Kafkas University Faculty of Medicine. The mean age of the participants was 50.55 ± 14.64 years; 60.5% were male, and 53.5% were classified as obese. Among the participants, 51.2% were diagnosed with severe OSAS, and 60.5% reported that they did not smoke. A statistically significant and positive correlation was found between Epworth Sleepiness Scale (ESS) scores and Reflux Symptom Index (RSI) scores (r = 0.455, p < 0.001). However, no statistically significant relationship was found between Fagerström Test for Nicotine Dependence (FTND) scores and RSI scores (r = 0.355, p = 0.082). RSI scores were significantly higher in individuals who smoked in enclosed environments compared to those who did not (p = 0.011). No statistically significant differences were found in OSAS severity and RSI scores between smokers, non-smokers, and the overall participant group (p = 0.858; p = 0.149; p = 0.422, respectively). The findings of this study suggest that smoking status does not significantly affect the frequency of reflux symptoms in OSAS patients. This indicates the need for further multicenter studies with larger sample sizes.