Konya ili düzensiz katı atık depolama sahası sızıntı suyu karakteristiklerinin incelenmesi
The Investigation of characteristics of landfill leachate of Konya city
- Tez No: 96300
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YÜKSEL BURDURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KONYA İLİ DÜZENSİZ KATI ATIK DEPOLAMA SAHASI SIZINTI SUYU KARAKTERİSTİKLERİNİN İNCELENMESİ Ali TOR Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Mühendisliği Ana Büim Dalı Danışman : DoçJDr. Yüksel BURDURLU 2000, 55 Sayfa Jüri : Doç.Dr. Yüksel BURDURLU Doç. Dr. Mehmet Emin AYDIN Yrd. Doç. Dr. Yunus ÇENGELOĞLU Günümüzde kentsel katı atıklar belediyeler tarafından toplanmakta ve depolanmaktadır. Katı atıkların uygun olmayan şekilde depolanması yeraltısuyu kirliliği, hava kirliliği ve koku problemi gibi çevre sorunlarının oluşmasına sebep olmaktadır. Bu çalışmada Konya İli Düzensiz Katı Atık Depolama Sahası Sızmtı Suyu Karakteristiği incelenmeye çalışılmıştır. Bunun için, depolama sahasmdan alınan atık numunelerinden DEV S4 Standart Metoduna göre su eluatlan ve Alman Araştırma Kurumu (DFG) S 19 Multi-Metoduna göre organik çözücülerle ekstraktlan hazırlanmıştır. Hewlett Packard 1050 Model Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografi cihazı ve Hewlett Packard 5890 Series II Model Gaz Kromatografi cihazı kullanılarak, organik ekstraktlarda ve eluatlarda EPA tarafından öncelikli kirleticiler olarak kabul edilen 16 adet Poliaromatik Hidrokarbonlar incelenmiştir. Eluatlarda Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ), Toplam Organik Karbon (TOK), Amonyum Azotu (NH4-N), Nitrit Azotu (NO2-N), Nitrat Azotu (NO3-N), Fosfat Fosforu (PO4-P), Kurşun (Pb), Nikel (Ni), Çinko (Zn), Kadmiyum (Cd), Toplam Krom (T-Cr), Bakır (Cu), Klorür (Cl), Fenol-indeks parametreleri ve pH değerleri ayarlanarak atıklardaki ağır metal iyonlarının hareketliliği Dr. Lange CADAS 200 Model UV spektrofotometre ile incelenmiştir. Ayrıca, Metrohmn Marka İyon Kromatografi cihazı kullanılarak eluatlann iyon içerikleri de incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Konya, Katı Atık, Konya Katı Atık Depolama Sahası, Sızıntı Suyu, Katı Atık Sulu Çözeltisi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THE INVESTIGATION OF CHARACTERISTICS OF LANDFILL LEACHATE OF KONYA CITY Ali TOR Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Environmental Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Yüksel BURDURLU 2000, 55 Page Jury : Assoc. Prof. Dr. Yüksel BURDURLU Assoc. Prof. Dr. Mehmet Emin AYDIN Ass. Prof. Dr. Yunus ÇENGELO?LU Nowadays, Municipal Solid Waste are collected and stored by mojarity. In the event that the municipal solid waste are inconveniently deposited, storing of the municipal solid waste result in the forming of the environmental problems such as groundwater pollution, air pollution and odor problem. In this study, The Charactheristic of Leachate of the Konya Municipal Landfill has been tried to investigate. For that, organic solvent extracts and water eluates were prepared for solid waste samples from Landfill of Konya according to DEV S4 Standart Method and German Research Association (DFG) S 19 Multi- Method. For both organic solvent extract and water eluates, 16 - Polyaromatic Hydrocarbons (PAHs) which was accepted as priority pollution by EPA have been investigated using High Performance Liquid Chromatography (from Hewlett Packard Type 1050) and Gas Chromatography (from Hewlett Packard Type 5890 Series II). The parameters of Chemical Oxygen Demand (COD), Total Organic Carbon (TOC), Amonium-Nitrogen (NH4-N), Nitrite-Nitrogen (N02-N), Nitrate-Nitrogen (NO3-N), Lead (Pb), Nickel (Ni), Zinc (Zn), Cadmium (Cd), Total-Crom (Cr), Cupper (Cu), Clorate (CI) and Phenol-index and the mobiling of the heavy metal ions in the solid waste have been investigated using UV spectrofotometry (from CADAS 200) adjusting the pH value of the water eluate. In addition, ion contents of eluates have been investigated using Ion Chromatography (from Metrohmn). Key Words : Konya, Solid Waste, Landfill of Konya, Leachate, Solid Waste Eluate.