Obruk platosunun Karapınar-Esentepe arasındaki karst yapılarının jeoloji ve hidrojeoloji incelemesi
Geology and hydrogeology investigation of karst construction the plateau of pit between Karapınar-Esentepe
  1. Tez No: 96301
  2. Yazar: NURCAN YENİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ OBRUK PLATOSUNUN KARAPINAR-ESENTEPE ARASINDAKİ KARST YAPILARININ JEOLOJİ VE HİDROJEOLOJİ İNCELEMESİ Nurcan YENİ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Ahmet GÜZEL 2000, 99 Sayfa Jüri: Doç. Dr. Ahmet GÜZEL Yrd.Doç. Dr.Güler GÖÇMEZ Yrd.Doç.Dr. Adnan ÖZDEMİR Obruk Platosu, Konya'ya yaklaşık 100 km. mesafedeki Karapınar ilçesi nin kuzey batısında yer alır. Bu çalışmada, yaklaşık 1020 km2' lik bir alanın jeoloji ve Hidrojeoloji incelemesi yapılmıştır. İnceleme alanında, Paleozoyik ve Senozoyik yaşlı birimler yer almaktadır. Paleozoyik yaşlı metamorfik kayaçlar oldukça küçük bir alanda yüzeylemektedir. Metamorfiklerin üzerine uyumsuz olarak Neojen yaşlı çökel- ler gelmektedir. Neojen çökelleri çalışma sahasında geniş bir alam kaplamaktadır. Neojen çökelleri içerisinde oluşan ve bölgedeki platoya da ismini veren obruklar karstlaşma açısından büyük öneme sahiptir. Tabanda oluşan erime boşlukla rının birleşerek, tavan yükünü çekemiyecek hale geldiklerinde çökme sonucu meyda na gelirler. Bu karstik şekiller, alanda yaklaşık KB-GD yönlü bir hat boyunca sıralan maktadırlar. Derinlikleri 20-125 m. arasında değişen bu obruklar, doğa harikaları ola rak nitelendirilmekte olup, günümüzde de oluşmaları devam etmektedir. Söz konusu obrukların turizme açılması için Orman Genel Müdürlüğü Milli Parklar Dairesi'nce bazı girişimlerde bulunulmuş,ancak beklenilen gelişme ol mamıştır. Yeryüzünde örneklerine az rastlanılan bu obruklar, şekil olarak cazip ol dukları gibi, bazıları büyük bir su potansiyeline de sahiptir. Yeraltında çok geniş bir beslenme havzası içinde yer alan ve böylece sürekli olarak yeraltı sularıyla beslenen iiiobruklar, çevresindeki ziraat alanlarının sulamasında kullanılabilecek yegane kaynak lardır. Yapılan su analiz sonuçlarına göre Meyil Obruğu dışındaki Çıralı Obruğu' nun içilebilir olduğu, ancak suların arıtılarak içilmesinin uygun olacağı anlaşılmakta dır. Böylece, yakın çevredeki yerleşim ünitelerinin bugün veya gelecekte içme suyu nun sağlanacağı yerler olması bakımından da önem taşımaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Obruk, dolin, düden, traverten, karstlaşma iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT HIGH LICENCE THESIS GEOLOGY AND HYDROGEOLOGY INVESTIGATION OF KARST CONSTRUCTION THE PLATEAU OF PIT BETWEEN KARAPINAR- ESENTEPE Nurcan YENİ Selçuk University The Institute of Science Department of Geology Engineering Supervisor: Doç. Dr. Ahmet GÜZEL 2000, 99 Pages Jury: Doç. Dr. Ahmet GÜZEL Yrd. Doç.Dr. Güler GÖÇMEZ. Yrd. Doç. Dr. Adnan ÖZDEMİR The Plateau of Pıt on the northwest of Karapınar, is 100 kms. faraway from Konya. In this work geologic and hydrogeologıc ınvestıgetıons had been done m the area of 1020 square kilometres. In the area of ınvestıgetıons Paleozoic and Senezoic aged parts had taken place. Aged Paleozoic metamorfic rocks cover quite a small area.The metamorfic schists are over lain by Neogen aged sediments with disconformity. The Neogen sediments cover a very large area in this work investige- tion area. The Pits which exist in the Neogen sediments also give the name to plateau has a lot of importance in the case of karsting. The fuse existing on the base becomes when the spaces unites and the top cannot carry the weight,so at that time because of the sedimentation the fuse forms. These karstic shapes stand in the line on the direction of NW-SE. The deepth of these pits differs between 20 and 125 metres and are considered as the beauty of nature and they're still continuning to exist. The pits had been presented for tourism by General Forest Directorate National Parks, but the development wasn't as expected. These pits which have very less similar samples on land both havephysical beauty and have a great potential of water. The pits replace in a very great river - basm and have been nourishing by underground water and a resource for the agricalture around. As a result of water analysis except Meyil Pit, the water of Çıralı Pit is safe and clean ; but it is safer if you filter the water. So the stores around has so much importance for the future and today as drinking water. KEY WOORDS: Pit, ponor, sink, travertine, karsting VI