Aksaray organize sanayi bölgesindeki endüstriyel simbiyoz olanaklarının incelenmesi
Investigation of industrial symbiosis opportunities in Aksaray organized industrial zone
- Tez No: 963004
- Danışmanlar: PROF. DR. MELAYİB BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde çevresel farkındalığın artmasıyla birlikte, atıkların doğa, insan ve doğal kaynaklar üzerindeki etkileri daha da önemli bir hale gelmiştir. Bu farkındalık, doğal kaynakların korunması ve israfın önlenebilmesi adına yenilikçi yaklaşımların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Endüstriyel simbiyoz, bu yaklaşımlar arasında çevreci bir yöntem olarak öne çıkmaktadır. Bu yöntem, bir işletmeden çıkan atıkların başka bir işletmenin hammaddesi olarak değerlendirilmesine imkân tanımakta ve kaynakları daha verimli kullanmanın yanı sıra çevresel kirliliği de en aza indirgemeyi amaçlamaktadır. Endüstriyel simbiyoz ekonomik kazançların yanı sıra sürdürülebilir bir gelecek için iş birliğine de teşvik etmektedir. Aksaray ili, Türkiye'nin hızlı gelişen sanayi bölgelerinden biri olup, özellikle 6 Şubat'ta yaşanan deprem felaketinden sonra; Bölgesel Teşvik Kanunu kapsamında öncelikli yatırım bölgesi içerisinde yer alması, lojistik olanakları ve coğrafi konumu birlikte orta ve büyük ölçekli sanayi yatırımcılarının gözdesi haline gelmiştir. Büyümekte olan bu sanayi şehrinde, bu çalışma aracılığıyla Aksaray ilindeki endüstriyel faaliyetler incelenerek ve OSB içerisinde yer alan firmalar analiz edilerek, iş birliği potansiyelleri tespit edilmiştir. Yapılan bu çalışma doğrultusunda, çevresel zararları azaltan ve katma değer oluşturan sürdürülebilir geri dönüşüm modelleri tespit edilmiştir. Bu modeller ile birlikte, Aksaray ilindeki bölgesel kalkınmaya katkı sağlamak amacıyla çevresel sorunlara çözüm üretmek ve endüstriyel simbiyozun önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
With the rise in environmental awareness today, the impact of waste on nature, humans, and natural resources has become even more significant. This awareness has led to the emergence of innovative approaches aimed at protecting natural resources and preventing waste. Industrial symbiosis stands out as an environmentally friendly method among these approaches. This method allows waste from one business to be used as raw material by another business, aiming to minimize environmental pollution as well as use resources more efficiently. Industrial symbiosis encourages cooperation for a sustainable future as well as economic gains. Aksaray Province is one of Turkey's rapidly developing industrial regions, and especially after the earthquake disaster on February 6, it has become a favorite destination for medium and large-scale industrial investors due to its status as a priority investment region under the Regional Incentive Law, its logistics capabilities, and its geographical location. In this growing industrial city, this study examined industrial activities in Aksaray Province and analyzed companies within the OSB to identify collaboration potentials. In line with this study, sustainable recycling models that reduce environmental damage and create added value have been identified. These models aim to contribute to regional development in Aksaray by addressing environmental issues and emphasizing the importance of industrial symbiosis.