Ergenlerde psikolojik sağlamlığın bilişsel esneklik, olumsuz yaşam olayları ve duygu düzenleme becerileri ile ilişkisi
An examination of the relationship between psychological resilience, cognitive flexibility, negative life events, and emotion regulation skills in adolescents
- Tez No: 963002
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANİFE YILMAZ ÇENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
Bu araştırmanın amacı, ergenlerde psikolojik sağlamlık ile duygu düzenleme, bilişsel esneklik ve zorlu yaşam olayları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ergenlik dönemi, bireylerin çeşitli duygusal ve çevresel zorluklarla karşılaştığı kritik bir gelişim sürecidir. Bu süreçte psikolojik sağlamlığı etkileyen etmenlerin anlaşılması, ruh sağlığının korunması açısından büyük önem taşımaktadır. Araştırma, 14–18 yaş aralığında yer alan 429 lise öğrencisi ile yürütülmüştür. Veriler; Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği, Bilişsel Esneklik Envanteri ve Ergen Yaşam Olayları Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler, Pearson korelasyon ve hiyerarşik regresyon analizleriyle değerlendirilmiştir. Bulgular, duygu düzenleme ve bilişsel esnekliğin psikolojik sağlamlığı pozitif yönde, zorlu yaşam olaylarının ise negatif yönde yordadığını ortaya koymuştur. Değişkenler arasında bilişsel esneklik, psikolojik sağlamlığın en güçlü yordayıcısı olarak öne çıkmıştır. Bu bulgular, ergenlerde psikolojik sağlamlığın desteklenmesi için bilişsel ve duygusal becerileri geliştiren programların önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between psychological resilience and emotion regulation, cognitive flexibility, and stressful life events among adolescents. Adolescence is a critical developmental period in which individuals encounter various emotional and environmental challenges. Understanding the factors that contribute to resilience during this stage is crucial for promoting psychological well-being. The study was conducted with 429 high school students aged between 14 and 18 years. Data were collected using the Resilience Scale, the Difficulties in Emotion Regulation Scale, the Cognitive Flexibility Inventory, and the Adolescent Life Events Questionnaire. Pearson correlation and hierarchical regression analyses were employed. The results revealed that emotion regulation and cognitive flexibility positively predicted psychological resilience, whereas stressful life events were found to be a significant negative predictor. Among the variables, cognitive flexibility emerged as the strongest predictor of resilience. These findings underline the importance of developing programs that support cognitive and emotional skills to enhance psychological resilience in adolescents.