Diyanet aylık dergi'de (1991-2024) Hz. Peygamber dönemi
The period of the Prophet in Diyanet monthly magazine (1991-2024)
  1. Tez No: 963006
  2. Yazar: ARİF DURSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kanuni görevlerinden biri, toplumu din konusunda bilgilendirmek ve aydınlatmaktır. Bu doğrultuda, Başkanlık bünyesine bağlı birimlerde çeşitli faaliyetler bulunmaktadır. Bu faaliyetlerden birisi olan dini yayın faaliyetlerini, süreli ve basılı yayınlar olmak üzere iki ana kategoriye ayırarak çalışmalarını sürdürmüştür. Süreli dini yayınlardan biri olan Diyanet Aylık Dergi, yayın hayatına 1968 yılında Diyanet Gazetesi adıyla başlamış, 1991 yılında ise bugünkü adını alarak yayınlanmaya devam etmiştir. Bu çalışmada, 1991-2024 yılları arasında Diyanet Aylık Dergi'de yayımlanan, Hz. Peygamber ve onun dönemiyle ilgili makaleler ele alınarak incelenmiştir. Çalışmamız giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, çalışmanın konusu, amacı, önemi, yöntemi ve kullanılan kaynaklar hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. Birinci bölümde, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın görevleri ve faaliyetleri tanıtıldıktan sonra Diyanet Aylık Dergi'nin tarihçesi ve içeriği hakkında açıklamalar yapılmıştır. İkinci bölüm de 1991-2024 yılları arasında yayımlanan toplam 408 sayı incelenmiştir. İncelenen sayılar arasında konumuzla doğrudan ilgili 351 makale tespit edilmiştir. Tespit edilen makalelerde konuların çeşitlilik arz etmesi nedeniyle çalışmanın daha anlaşılır ve sistematik olması için makaleler dokuz alt başlık altında sınıflandırılmıştır. Her bir makalenin konu ile ilişkisi, hangi yıllarda hangi konulara ağırlık verildiği, en çok işlenen temalar ve makalelerde öne çıkan bilgiler ayrı ayrı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the legal duties of the Presidency of Religious Affairs is to inform and enlighten society about religion. In this regard, there are various activities in the units affiliated to the Presidency of Religious Affairs. It continued its work by dividing religious publication activities, which is one of these activities, into two main categories: periodical and printed publications. Diyanet Monthly Magazine, one of the periodical religious publications, started its publication life in 1968 under the name Diyanet Newspaper and continued to be published under its current name in 1991. In this study, articles about the Prophet Muhammad and his period, published in the Diyanet Monthly Magazine between 1991-2024, were examined. Our study consists of an introduction and two main parts. In the introduction section, general information about the subject, purpose, importance, method and sources used of the study is given. In the first section, after introducing the duties and activities of the Presidency of Religious Affairs, explanations were made about the history and content of the Diyanet Monthly Magazine. In the second part, a total of 408 issues published between 1991 and 2024 were examined. Among the issues examined, 351 articles directly related to our topic were identified. Due to the diversity of topics in the identified articles, the articles were classified under nine subheadings to make the study more understandable and systematic. The relationship of each article to the subject, which topics were emphasized in which years, the most frequently discussed themes and the prominent information in the articles were evaluated separately.