T.S. Eliot'ın Türk şiirine tesiri: 1950 - 1980
T.S. Eliot's influence on Turkish poetry: 1950-1980
- Tez No: 963009
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN KARACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 368
Özet
Bu tezde, 1950-1980 arasında T. S. Eliot'ın Türk şiirine tesiri; Ülkü Tamer, Edip Cansever, İsmet Özel, Bülent Ecevit ve Osman Türkay üzerinden incelenmekte-dir. Modernist şiirin öncü isimlerinden Eliot'ın gelenekle yeniliği birleştiren, me-tafizik ve mitolojik unsurları kullanan poetikası, özellikle şehirleşmenin ve ya-bancılaşmanın hız kazandığı bu dönemde Türk şairleri üzerinde etkili olmuştur. Çalışmada Eliot'ın temel kavramları (nesnel karşılık, mitik yöntem, gelenek gibi) ile Türk şairlerinin eserleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırmanın bul-gular bölümünde, Harold Bloom'un“tesir endişesi”kuramından hareketle Türk şairlerinin Eliot'a yönelik tutumları değerlendirilmiş; özellikle mitik kral-kurban anlatısı, kentsel katabasis arketipi ve nesnel karşılık kavramının Eliot'ın tesirini anlamada temel oluşturduğu saptanmıştır. Böylece Eliot'ın modernist Türk şiiri-nin şekillenmesinde belirleyici bir rol oynadığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca ça-lışma, Eliot'ın eserlerinin Türk şiirinde manevi ve kültürel yenilenme arayışına ilham olduğunu göstermektedir. Sonuçta tez, Eliot'ın Türk şiirindeki etkisinin günümüz toplumunda anlam kaybı, yabancılaşma ve kimlik krizleri gibi modern sorunların anlaşılması açısından önem taşıdığını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the influence of T. S. Eliot on Turkish poetry between 1950-1980, focusing on poets Ülkü Tamer, Edip Cansever, İsmet Özel, Bülent Ecevit, and Osman Türkay. Eliot, a pioneer of modernist poetry, profoundly im-pacted these poets through his poetics, which integrates tradition and innova-tion, metaphysical inquiries, and mythological elements—especially pertinent during a period of intense urbanization and alienation in Turkey. The study employs a comparative analysis of Eliot's core concepts (objective correlative, mythical method, tradition) and the works of Turkish poets. Utilizing Harold Bloom's theory of the“anxiety of influence,”the thesis assesses Turkish poets' responses to Eliot, identifying the mythical king-sacrifice narrative, urban kata-basis archetype, and the concept of objective correlative as pivotal in compre-hending Eliot's influence. Consequently, it concludes that Eliot significantly shaped modernist Turkish poetry. Additionally, the research demonstrates that Eliot's works laid a foundation for spiritual and cultural renewal within Turkish poetry. Ultimately, the thesis underscores that Eliot's influence on Turkish po-etry provides insight into contemporary societal issues such as loss of mea-ning, alienation, and identity crises.