Kadınlarda menstrüel hijyen ürünü kullanımının menstrüel tutum, genital hijyen ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of menstrual hygiene product use on menstrual attitude, genital hygiene, and quality of life in women
- Tez No: 963030
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEN ÇAYIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Planlanan bu çalışmada kadınlarda menstrüel hijyen ürünü kullanımının menstrüel tutum, genital hijyen ve yaşam kalitesine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Araştırma, Mart 2023-Mart 2024 tarihleri arasında İstanbul İli Avrupa yakasında bir Aile Sağlığı Merkezinde randomize kontrollü bir çalışma olarak yürütüldü. Araştırma, 15-49 yaş aralığında olan menstrüel hijyen ürünü kullanan toplam 90 kadın (Kontrol=30, Girişim I=30, Girşim II=30) dahi edilmiştir. Her gruba Tanıtıcı Bilgi Formu, Genital Hijyen Davranışları Ölçeği, Menstrüasyon Tutum Ölçeği ve Yaşam Kalitesi SF-12 Ölçeği uygulanarak araştırma verileri toplandı. Araştırmadaki istatistiksel analizler R yazılımı ile gerçekleştirildi. Bulgularda, Girişim I ve Girişim II gruplarında ürünü değiştirme isteği, ilk kullanım sonrasında anlamlı şekilde azalmış olup, memnuniyet ve önerme eğilimi artarak sonraki döngülerde aynı şekilde devam etmiştir (p< .05). Kontrol grubunda ürünü başkalarına önerme, Girişim I ve Girişim II' e göre anlamlı derecede yüksek bulundu (p< .05). Girişim I ve Girişim II gruplarında kullanım sonrası algılanan menstrüel sınırlamalar ve rahatsızlıklar, etkiyi reddetme anlamlı şekilde azalmış olup menstrüel normallik algısının anlamlı şekilde arttığı tespit edildi. Kontrol grubunda genital hijyen düzeylerinde anlamlı şekilde düştüğü görülürken, Girişim I grubunda genital hijyen davranışlarının aynı kaldığı, Girişim II grubunda genital hijyen davranışlarında artış olduğu saptandı (p< .05). Kontrol grubunda menstrüel tutum düzeylerinin aynı kaldığı, Girşim I ve Grişim II grubunda menstrüel tutumun olumlu etkilendiği tespit edildi. Yaşam kalitesi açısından gruplar arasında anlamlı bir fark tespit edilmemiş olup, Girişim II grubunda yaşam kalitesi fiziksel boyutunda ürün kullanımı sonrası artış olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This planned study aimed to evaluate the effects of menstrual hygiene product use on menstrual attitudes, genital hygiene, and quality of life in women. The research was conducted as a randomized controlled trial at a Family Health Center located on the European side of Istanbul, between March 2023 and March 2024. A total of 90 women aged between 15 and 49 who used menstrual hygiene products were included in the study (Control = 30, Intervention I = 30, Intervention II = 30). Data were collected using the Descriptive Information Form, the Genital Hygiene Behavior Inventory, the Menstrual Attitude Questionnaire, and the SF-12 Quality of Life Scale. Statistical analyses were conducted using R software. The findings revealed that in the Intervention I and Intervention II groups, the desire to switch products significantly decreased after first use, while satisfaction and the tendency to recommend the product increased and remained consistent in subsequent cycles (p < .05). In the control group, the tendency to recommend the product to others was significantly higher compared to the intervention groups (p < .05). In the Intervention I and Intervention II groups, perceived menstrual limitations and discomfort, as well as rejection of the menstrual effect, significantly decreased, while the perception of menstrual normality significantly increased. While a significant decrease in genital hygiene levels was observed in the control group, genital hygiene behaviors remained unchanged in the Intervention I group and improved in the Intervention II group (p < .05). Menstrual attitudes remained unchanged in the control group, whereas a positive impact on menstrual attitudes was observed in both intervention groups. Although no statistically significant difference was found between the groups in terms of overall quality of life, an improvement was noted in the physical component of quality of life in the Intervention II group after product use.