Görme engelli kadınlarda menstrual kap kullanımı: Yarı deneysel bir çalışma
Use of menstrual cups among visually impaired woman: a semi-structural experimental study
  1. Tez No: 768693
  2. Yazar: TUĞBA DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma menstrual kabın, görme engelli kadınlar tarafından kullanılabilir bir ürün olup olmadığını belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırmanın evrenini Engelli Kadın Derneği ve Altı Nokta Körler Derneği Manisa Şubesi'ne üye olan kadınlar oluşturdu. Örneklem sayısı G Power version 3.1'de 21 olarak hesaplandı. Katılımcılara menstrual kap kullanımı sözel olarak ve maket üzerinde anlatıldıktan sonra kullanmaları için kap verildi. Kadınlar, kabın kabul edilebilirliğini, kullanıcı deneyimlerini ve devamlılığını değerlendirmek için 6 ay boyunca izlendi. Veriler, tanımlayıcı istatistikler, Cochran Q testi, McNemar Testi, tek yönlü varyans analizi ve Wilcoxon Signed Rank testi ile değerlendirildi. Görme engelli kadınların %76,0'ının üniversite mezunu olduğu, %88,0'ının çalıştığı ve %56,0'ının daha önce menstrual kabı duyduğu bulundu. Katılımcıların ilk izlemde %72'sinin, üçüncü izlemde %95,8'inin adet kanamasının olduğu her gün kabı kullandığı belirlendi. Menstrual kabı yerleştirme sorunlarının izlemlere paralel olarak %60,0'dan %4,8'e gerilediği, çıkarma sorunlarının %40,0'dan %9,4'e düştüğü ve bu düşüşün sadece yerleştirme sorunları için anlamlı olduğu saptandı (p0,05). Kap kullanımının, %38,0 katılımcının hijyen ürünlerine harcadıkları parayı azalttığı, %28,6'sının adet sırasında kötü koku sorununu ortadan kaldırdığı ve %23,8'ine adet olduğunu unutturduğu belirlendi. Katılımcılar, kap öncesinde kullandıkları pedlerden memnuniyetlerine 4.92±2.08, menstrual kaba 8.95±0.97 puan verdi.
Özet (Çeviri)
This research was aimed to determine whether the menstrual cup is a product that can be used by visually impaired women.The population of the study included women who were members of the the Association of Women with Disabilities and the Manisa Branch Office of Six Points Association of the Blind. The sample size was calculated as 21 using G Power version 3.1. Participants were given a cup to use after the use of the menstrual cup was explained verbally and on the model. Women were followed for 6 months to assess the acceptability, user experience and continuity of the cup. Data were evaluated using descriptive statistics, Cochran Q test, McNemar Test, one-way analysis of variance and Wilcoxon Signed Rank test. Of the visually impaired women, 76.0% were university graduates, 88.0% worked and 56.0% had previously heard of the menstrual cup. Of them 72% used the cup every day in the first follow-up and 95.8% in the third follow-up. Menstrual cup insertion problems decreased from 60.0% to 4.8% in parallel with the follow-ups, and removal problems decreased from 40.0% to 9.4%. But this decrease was found to be significant only for insertion problems (p0.05). Of the women 38.0% on hygiene products reduced the money spent, 28.6% eliminated the problem of bad odor during menstruation and 23.8% forget their menstruation with the use of cup. They gave 4.92±2.08 points for their satisfaction with the pads they used before the cup and 8.95±0.97 points for the menstrual cup.